Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 marca 2005 r., sygn. II SA/Łd 590/04

 

Dnia 17 marca 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Protokolant Referendarz sądowy Leszek Foryś, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi W. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego 1/ oddala skargę; 2/ zasądza na rzecz adwokata A. G. - Kancelaria Adwokacka w Ł. ul. A 16 od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa adwokackiego z urzędu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją Nr [...] z dnia [...] utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. Nr [...] z dnia [...]odmawiająca przyznania W. D. pomocy społecznej w formie zasiłku okresowego w miesiącu marcu 2004r.

W uzasadnieniu decyzji powołano się na art. 2 ust. 4 oraz art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, póz. 414 z póź. zm.), wywodząc, iż pomoc społeczna w formie zasiłku okresowego może być przyznana osobom i rodzinom, jeśli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód rodziny nie przekracza kryterium dochodowego osoby lub rodziny ustalonego zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy, a dochody oraz posiadane zasoby pieniężne tej osoby (rodziny) nie wystarczają na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb, w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, brak możliwości zatrudnienia, brak uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, możliwość otrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego, zaś udzielenie pomocy uzależnione jest od szeregu okoliczności, w tym m.in. od oceny sytuacji życiowej i materialnej zainteresowanej osoby (rodziny), jak też możliwości finansowych organu udzielającego pomocy społecznej. Organ odwoławczy podkreślił, iż zasiłki okresowe przyznawane są w ramach tzw. zadań zleconych gminie ze środków otrzymanych z budżetu państwa, a decyzje w przedmiocie tych zasiłków mają charakter uznaniowy, co oznacza, iż organ może (nie musi) uwzględnić potrzeby osób wnioskujących o pomoc. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., mimo spełnienia przez skarżącego ustawowych kryteriów objęcia pomocą społeczną w formie zasiłku okresowego, odmówiło przyznania tegoż zasiłku. Jako przyczynę wskazano brak środków finansowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. Powołując się na pismo MOPS w T. z dnia [...], znak [...] podkreśliło bowiem, iż Ośrodek ten nie otrzymał dotychczas środków finansowych z budżetu państwa na zasiłki okresowe, tj. na realizację zadań zleconych z pomocy społecznej o charakterze fakultatywnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00