Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 marca 2005 r., sygn. II SA/Łd 591/04

 

Dnia 17 marca 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Protokolant Referendarz sądowy Leszek Foryś, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi W. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie pomocy rzeczowej 1/ oddala skargę; 2/ zasądza na rzecz adwokata A. G. - Kancelaria Adwokacka w Ł. ul. A 16 od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa adwokackiego z urzędu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją

Nr [...] z dnia [...] utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. Nr [...] z dnia [...] przyznającą W. D. w miesiącu marcu 2004r. pomoc rzeczową w postaci środków czystości o wartości 6,83 zł.

W uzasadnieniu decyzji powołano się na art. 2 ust. 4 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm. ) , wywodząc, iż przyznanie pomocy rzeczowej należy do zadań własnych gminy o charakterze fakultatywnym, decyzje w przedmiocie przyznania tej pomocy mają charakter uznaniowy, a udzielenie pomocy uzależnione jest od szeregu okoliczności, w tym m.in. od oceny sytuacji życiowej i materialnej zainteresowanej osoby, rodzaju i stopnia pilności zgłaszanej potrzeby oraz możliwości ich zaspokojenia we własnym zakresie przez wnioskodawcę, jak też od możliwości finansowych i materialnych organu udzielającego pomocy społecznej. Organ odwoławczy podkreślił, iż uznając za zasadną zgłoszoną przez W. D. potrzebę przyznania pomocy w postaci niezbędnych środków czystości, przyznano zainteresowanemu pomoc rzeczową z magazynu w postaci 2 szt. mydła, 1 szt. szamponu, 1 szt. proszku do prania, 1 szt. płynu do naczyń. Podzielając pogląd organu pierwszej instancji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. uznało, iż tego rodzaju niezbędna potrzeba bytowa może być zaspokojona nie tylko w formie świadczenia pieniężnego, lecz także w formie rzeczowej, zwłaszcza wówczas gdy przyznane środki czystości znajdują się w magazynie Ośrodka Pomocy Społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00