Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 marca 2005 r., sygn. I SA/Gl 741/04

 

`Sygn. akt I SA/Gl 741/04 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 marca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Ewa Madej Sędzia NSA Eugeniusz Christ /spr./ Asesor WSA Teresa Randak Protokolant Aleksandra Doruch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2005 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 207 oraz art. 243 § 3 w związku z art. 241 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ po rozpatrzeniu żądania spadkobiercy pana H. K. z dnia [...] r. o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną Urzędu Skarbowego w C. z dnia [...] r. Nr [...] ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn po zmarłym J. K. Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. odmówił wznowienia przedmiotowego postępowania.

Uzasadniając decyzję organ podatkowy wskazał, że pan H. K. w piśmie z dnia [...] r. skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej w K. poinformował, że "odwołanie z dnia [...] r. od decyzji tut. Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. Nr [...] należy dodatkowo traktować jako wniosek o wzruszenie w trybie nadzwyczajnym tej decyzji, ponieważ została ona wydana wbrew prawu, wynikającego z Ordynacji podatkowej".

W przedmiotowym odwołaniu podatnik powołał się na naruszenie przez Urząd Skarbowy w C. przepisu art. 200 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, gdyż jak twierdził nie otrzymał postanowienia o przysługującym prawie wypowiedzenia się w terminie 3-dniowym, co do zebranego materiału dowodowego. Tym samym podatnik wskazał na przesłankę wznowienia, iż nie z własnej winy nie brał udziału w postępowaniu.

Następnie organ podatkowy przywołał treść art. 240 § 1 pkt 4 i art. 241 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej i stwierdził niedopuszczalność wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia przedmiotowego postępowania w związku z uchybieniem terminu określonego w art. 241 § 2, pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, gdyż żądanie spadkobiercy wniesione zostało po upływie miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o wydaniu decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00