Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2005 r., sygn. VI SA/Wa 588/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Asesor WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2005 r. sprawy ze skargi "A." spółka z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lutego 2004r. [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy VILCACORA oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] kwietnia 1999r. "T." spółka z o.o. zgłosiła do rejestracji znak towarowy słowno-graficzny "VILCACORA" dla towarów w klasie 5 określonych jako "zwiórkowana lub sproszkowana kora amazońskiej liany do stosowania jako napar leczniczy, oraz wyciąg chemiczny z tej kory w postaci tabletek lub eliksirów zastępujący napar". W opisie znaku zaznaczono, że jest to wyraz oznaczający nazwę towaru, napisany czcionką lithos bolld w kolorze żółtym w obwódce w kolorze czerwonym.

W toku badania wniosku sprzeciw zgłosiła firma "I." z USA podnosząc, że produkt botaniczny uncaria tomentosa ma ludową nazwę w dialekcie Indian peruwiańskich - vilcacora. W toku postępowania Urząd Patentowy zawiadomił wnioskodawcę pismem z dnia [...] kwietnia 2002r., że oznaczenie nie może być zarejestrowane z uwagi na treść art. 7 ust.2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 z 1985r. poz. 17 z późn. zmianami, dalej zwaną uzt/, gdyż jest nazwą rodzajową towaru tj. nazwą peruwiańskiej rośliny leczniczej, nie nadaje się zatem do rozpoznawania towarów konkretnego producenta. W materiale dowodowym Urząd zgromadził liczne wydruki z internetu, w tym reklamy i strony z encyklopedii multimedialnej, z których wynika, że nazwa "vilcacora" używana jest zamiennie do określenia rośliny zwanej inaczej "una de gato", "uncaria tomentosa" lub "koci pazur". W języku Indian Keczua słowo "vilcacora" oznacza "koci pazur" i określa zdrewniałe pnącze - roślinę o kolcach jak kocie pazury, która w całości /także kora i korzeń/ stanowi surowiec leczniczy. We wszystkich zgromadzonych przez Urząd materiałach słowo "vilcacora" oznacza nazwę rośliny /k.33, k.39, k.42, k.47, k.48, k.52/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00