Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2005 r., sygn. VI SA/Wa 295/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.), , Sędziowie : Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka, Asesor WSA Piotr Borowiecki, , Protokolant : Andrzej Siwek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy [...] 1. uchyla zaskarżoną decyzję Urzędu Patentowego RP oraz utrzymaną nią w mocy decyzję tego organu z dnia [...] października 2002 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2001r. "T." Sp. z o.o. w C., skarżącą w niniejszej sprawie, złożyła podanie o zarejestrowanie słownego znaku towarowego "[...]" przeznaczonego do oznaczania towarów z klasy towarowej 16, tj. broszur, czasopism, czasopism-tytułów czasopism, czasopism z krzyżówkami, książek z krzyżówkami.

W piśmie z dnia [...] czerwca 2002r. skierowanym do skarżącej Urząd Patentowy RP stwierdził, że zgodnie z art. 120 i art. 129 p.w.p. nie może być udzielone prawo ochronne i poinformował, że oczekuje na zajęcie stanowiska w terminie jednego miesiąca od otrzymania pisma przez skarżącego, po którym rozstrzygnie sprawę na podstawie posiadanych materiałów.

Spółka nie ustosunkowała się do stanowiska Urzędu Patentowego przedstawionego w w/w piśmie.

Decyzją z dnia [...] października 2002r. Urząd Patentowy RP na podstawie art. 120 i art. 129 p.w.p. odmówił prawa ochronnego na w/w znak towarowy.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, iż znakiem towarowym może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić. Może nim być wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Warunkiem jednak - jak podkreślił Urząd - uznania danego określenia za znak towarowy musi być możliwość odróżniania oznaczonych nim towarów określonego przedsiębiorstwa od towarów tego samego rodzaju innych przedsiębiorstw. Oznacza to - w ocenie organu - że jako znak towarowy może być zarejestrowany jedynie znak, który ma dostateczne znamiona odróżniające w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego. Istnienie dostatecznych znamion odróżniających jest więc - zdaniem Urzędu Patentowego RP - podstawową przesłanką przyznania prawa ochronnego. Jest to ogół cech pozwalających zindywidualizować dany towar na rynku. W ocenie organu osiągnąć to można poprzez nadanie mu cech, które utkwią w świadomości przeciętnego odbiorcy, jako wskazania, że towar ten pochodzi zawsze od tego samego przedsiębiorcy. Urząd podniósł, iż zgłoszona jako znak towarowy liczba "[...]" nie spełnia pod żadnym względem tego warunku. W ocenie organu znak winien charakteryzować się cechami pozwalającymi zindywidualizować towar nim oznaczony spośród innych towarów tego samego rodzaju, ale pochodzących z innego źródła. Musi więc -zdaniem Urzędu - utrwalać się w pamięci potencjalnych odbiorców. Natomiast sama liczba nie ma ani jednej takiej cechy. Dodatkowym argumentem, który zdaniem organu świadczyć ma przeciwko udzieleniu ochrony na pozbawioną jakichkolwiek znamion odróżniających liczbę "[...]" jest również niebezpieczeństwo zawłaszczenia jej przez jedną firmę. Zdaniem organu można więc uznać, że przyznanie praw ochronnych na napisaną nie stylizowaną czcionką liczbę zamknęłoby dostęp do rynku tym firmom, które zechcą później użyć takiej liczby jako jednego z elementów występujących w zgłoszonych znakach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00