Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2005 r., sygn. II SA/Wa 1974/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Stanisław Marek Pietras (spraw.), asesor WSA Andrzej Kołodziej, asesor WSA Janusz Walawski, , Protokolant Arkadiusz Koziarski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2005 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] marca 2004 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej -oddala skargę-

Uzasadnienie

W dniu 7 maja 2003 r. [...] K. K. w trakcie przeprowadzonej z nim rozmowy w Departamencie Kadr i Szkolnictwa Wojskowego MON, w złożonym przez siebie oświadczeniu wyraził zgodę, za akceptacją organu, na zwolnienie go z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 marca 2004 r.

W tej sytuacji Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...], działając na podstawie art. 74 ust. 1 i art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn. z 1997 r. Dz. U. Nr 10, poz. 55 ze zm.) w zw. z § 122 pkt 1 i § 155 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych, z dniem 31 marca 2004 r. zwolnił skarżącego z zawodowej służby wojskowej z uwagi na nabycie prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu wysługi lat i w uzasadnieniu powołał się na opisaną już wyżej pisemną zgodę skarżącego.

We wniosku z dnia 22 lipca 2003 r. do Ministra Obrony Narodowej o ponowne rozpatrzenie sprawy, skarżący zwrócił się z prośbą o pozostawienie go w służbie. Uzasadnił to faktem, że do pełnej wysługi emerytalnej brakuje mu 1,5 roku służby i w tej sytuacji, przy ewentualnym podjęciu pracy, w obowiązującym stanie prawnym zostanie mu zawieszona emerytura wojskowa. Nie zgodził się z faktem, że wcześniejsze wypowiedzenie zostało mu przedstawione w styczniu 2003 r. podczas, gdy jego etat zlikwidowano już w listopadzie roku poprzedzającego. W dalszej części podał, że dotychczas wykazywał pełną dyspozycyjność i chęć pozostania w służbie, a w trakcie jej pełnienia, podnosił swoje kwalifikacje i uzyskiwał dobre opinie. Tym bardziej może on być przydatny w służbie wojskowej. Natomiast jego zgoda na zwolnienie ze służby była podyktowana faktem, że w wyniku złożonego mu przez organ wcześniejszego wypowiedzenia stosunku zawodowej służby wojskowej, mógł on służyć jedynie do końca października 2003 r. W tej sytuacji wybrał to drugie, korzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00