Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2005 r., sygn. IV SA/Wa 11/04

Nie można podzielić poglądu, iż organ wydając decyzję na podstawie art. 362 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska /Dz.U. nr 62 poz. 627 ze zm./ uprawniony jest do wskazania metody przywrócenia środowiska do stanu pożądanego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2005 r. sprawy ze skargi PKN "O." S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 28 listopada 2003 r. (...) w przedmiocie negatywnego oddziaływanie inwestycji na środowisko wodno-gruntowe - uchylił decyzję I i II instancji.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 22.04.2003 r. Prezydent W. na podstawie art. 362 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska zobowiązał Polski Koncern Naftowy O. S.A. do przywrócenia środowiska gruntowo-wodnego do stanu właściwego na terenie Bazy Magazynowej przy ul. S. 47 w W. i określił, że stan, do jakiego ma zostać przywrócone środowisko określa załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi w części dopuszczalnych stężeń dla gruntów grupy "C". Jednocześnie wskazano, iż środowisko winno zostać przywrócone do stanu właściwego metodą określoną w "Ocenie oddziaływania na środowisko dla Bazy Magazynowej w W. przy ul. S. 47" wykonanej przez "E." S.A. w terminie do dnia 31 marca 2004 r.

W uzasadnieniu powyżej opisanej decyzji podniesiono, że wykonana wskutek zobowiązania nałożonego decyzją Starosty Powiatu W. z dnia 12.07.2000 r. "Ocena oddziaływania na środowisko dla obiektu Bazy Magazynowej przy ul. S. 47", a także "Sprawozdanie z badań kontrolnych zanieczyszczenia gruntów i wody gruntowej substancjami ropopochodnymi" wskazują, iż stosowany system przeładunku paliw stwarza możliwość przedostawania się do gruntów produktów naftowych, a zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego, pomimo znacznego zmniejszenia, nadal wykazuje znaczne przekroczenie wartości dopuszczalnych stężeń BTX /benzen, toluen, ksylen/, olejów i benzyn. Dopuszczalne stężenia przyjęte dla gruntów grupy "C" zostały ustalone w powołanym rozporządzeniu Ministra Środowiska. Jako punkt odniesienia zostały przyjęte wartości stężeń przewidziane dla gruntów grupy "C", teren bazy bowiem zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony pod przemysł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00