Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lutego 2005 r., sygn. I SA/Po 1363/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie NSA Sylwia Zapalska as.sąd. WSA Karol Pawlicki /spr./ Protokolant: sekr. sąd. Magdalena Rossa po rozpoznaniu w dniu 07 lutego 2005 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w Z. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za [...] rok. oddala skargę. /-/ K. Pawlicki /-/ M. Skwierzyńska /-/ S. Zapalska
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 lipca 2004r. o sygnaturze akt FSK 202/04 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok Ośrodka Zamiejscowego NSA w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2003r. o sygnaturze akt I SA/Po 4583/01 oraz przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu.
W uzasadnieniu orzeczenia NSA wskazał , iż skarga kasacyjna wniesiona przez " A" Spółkę z o.o. w Z. okazała się zasadna i uznał za usprawiedliwioną podstawę kasacji zarzut naruszenia przepisów procesowych mających istotny wpływ na wynik sprawy.
W dalszym ciągu uzasadnienia podniesiono , że Sąd orzekając na podstawie akt sprawy miał obowiązek takiego prowadzenia postępowania , które budziłoby u stron zaufanie do tego Sądu, dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy , oceny całego zebranego przez organ materiału dowodowego oraz wniosków dowodowych , które przez organy podatkowe nie zostały, w toku postępowania zakończonego skarżonym aktem administracyjnym , uwzględnione.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał , że do Sądu należała ocena zgodności zaskarżonej decyzji z prawem zarówno materialnym jak i procesowym. Zaskarżony wyrok nie pozwala na stwierdzenie , iżby taka ocena we właściwym zakresie została dokonana , np. nie jest jasne dlaczego nie został poddany ocenie zarzut skargi dotyczący szkolenia pracowników w wyniku zawartej umowy know- how, czy napraw reklamacyjnych.