Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2005 r., sygn. II SA/Kr 168/01

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Izabela Dobosz Sędziowie : WSA Renata Czeluśniak AWSA Wojciech Jakimowicz ( spr.) Protokolant : Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2005 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 listopada 2000 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] listopada 2000 r., sygn. akt: [...] po rozpatrzeniu odwołania T.K. od decyzji nr [...] wydanej dnia [...] lipca 2000 r. przez Kierownika Filii nr [...] Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. o odmowie przyznania T.K. zasiłku celowego na zakup okien, dokończenie budowy pokoju, wydatki mieszkaniowe, działając na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2 ust. 3 i art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (t. jedn.: Dz. U. z 1998 r., nr 64, poz. 414 z późno zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji orzekł o odmowie przyznania T.K. zasiłku celowego na zakup okien, dokończenie budowy pokoju, wydatki mieszkaniowe wskazując, że T.K. nie posiada własnego dochodu, nadal jest bezrobotny, zarejestrowany w GUP bez prawa do zasiłku. Mieszka wprawdzie wspólnie z matką nad którą sprawuje opiekę, ale prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Wskazano, że pomimo twierdzeń skarżącego, iż sprawowanie opieki nad matką w sposób istotny ogranicza możliwość poszukiwania przez niego pracy, nie przedstawia on żadnej dokumentacji na potwierdzenie tej okoliczności. Na przestrzeni 8 lat T.K. nie doprowadził do poprawy swojej sytuacji, a ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie wynika, by podejmował starania w zakresie poszukiwania pracy. Potwierdzone na Karcie Aktywności Zawodowej Bezrobotnego poszukiwania pracy ograniczały się do jednorazowych wizyt w GUP w skali miesiąca, co było w ocenie organu pierwszej instancji, związane z wymogami formalnymi utrzymania statusu bezrobotnego. Zdaniem organu pierwszej instancji, przy wykazaniu własnej inicjatywy w poszukiwaniu pracy z realną oceną własnych możliwości, trudno jest dać wiarę oświadczeniom wnioskodawcy, iż nie mógł on znaleźć chociażby krótkotrwałego zatrudnienia na przestrzeni 8 lat. Wskazano też na brak współdziałania wnioskodawcy z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, a nawet utrudnianie jej rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00