Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 289/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia (spr.) WSA Protokolant: Andrzej Siwek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi H., Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa rejestracji znaku towarowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2001 r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 44 i 54 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz.17, z późn. zm.) w związku z art. 315 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r.- Prawo własności przemysłowej dokonano rejestracji znaku towarowego słownego NATURAL WHITE pod numerem [...], zgłoszonego do rejestru znaków towarowych dnia [...] maja 1995 r. dla towarów z klas towarowych 3, 5 obejmujących: produkty perfumeryjne, olejki esencjonalne, kosmetyki, logiony do włosów, środki do czyszczenia zębów, płyny do płukania jamy ustnej, produkty farmaceutyczne, na rzecz przedsiębiorstwa p. E. P., z siedzibą w Wielkiej Brytanii, L.

Jak wynika z akt sprawy, wcześniej, tj. dnia [...] września 1994 r. na rzecz E. P. został zarejestrowany w Polsce w trybie międzynarodowym za numerem [...] słowny znak towarowy NATURAL WHITE, przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 3 i 5, w tym w klasie 3 do oznaczania wyrobów perfumeryjnych, olejków eterycznych, kosmetyków, logionów do włosów, środków do czyszczenia zębów.

Sprzeciw od decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] września 2001 r. złożyła dnia [...] kwietnia 2002 r. na podstawie art. 246 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r.- Prawo własności przemysłowej firma niemiecka H., D., Niemcy, w części dotyczącej kosmetyków oraz środków do czyszczenia zębów. W uzasadnieniu sprzeciwu podniesiono najpierw, że zgodnie z art. 7 ust. 2 w związku z art. 29 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych, mających zastosowanie w związku z art. 315 ust 3 Prawa własności przemysłowej znak towarowy, który informuje jedynie o właściwości, przeznaczeniu lub przydatności towarów nie ma dostatecznych znamion odróżniających, a udzielone prawo ochronne na taki znak podlega unieważnieniu. Następnie stwierdzono, że NATURAL WHITE oznacza w języku polskim "naturalną biel" i jest oznaczeniem ogólnoinformacyjnym nie posiadającym w odniesieniu do środków do czyszczenia zębów i kosmetyków znamion odróżniających. Kosmetyki takie, jak np. puder i szminki a także pasty do zębów mogą nadawać skórze i zębom naturalną biel. Wśród szerokich kręgów odbiorców oznaczanie NATURAL WHITE i jego polski odpowiednik "naturalna biel" zwłaszcza w zakresie kosmetyki dekoracyjnej i środków do czyszczenia zębów może być odbierane jako bezpośrednie opisowe określenie na odpowiedni kolor produktu lub rodzaj koloru (oznaczenie właściwości) lub jako hasłowe określenie rezultatu jego zastosowania (dane dotyczące przeznaczenia). Powszechną praktyką w działalności marketingowej i w reklamie jest akcentowanie naturalności towarów w odniesieniu do składu, produkcji, działania i wyglądu. Dotyczy to również używania znaczenia WHITE w celu wykazania działania pasty do zębów, koloru białego lakieru do paznokci, czy też odcienia sztyftów do makijażu. Naturalny wygląd (oznaczenie NATUR) preferuje się przykładowo przy oznaczaniu i reklamie ołówków do paznokci i pudrów. Sprawia to, iż oznaczenie NATURAL WHITE - "naturalna biel" odbierane jest przez odbiorców jako oznaczenie opisowe w odniesieniu do białych lub nadających białą barwę (tonację) kosmetyków lub środków do czyszczenia zębów, a nie jako informacja pozwalająca na identyfikację pochodzenia z konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto wnioskodawca wskazał, iż podniesione zarzuty stały się zasadniczą podstawą do unieważnienia przez Niemiecki Urząd Patentowy prawa z rejestracji znaku towarowego NATURAL WHITE Nr [...] w części dotyczącej środków do pielęgnacji ciała i urody (decyzja z dnia [...] lipca 1998 r.), a także unieważnienia znaku towarowego Wspólnoty (CTM) NATURAL WHITE Nr [...] w części dotyczącej kosmetyków, środków i nici do czyszczenia zębów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00