Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2005 r., sygn. III SA/Wa 1324/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Jarecka (spr.), Sędziowie asesor WSA Sylwester Golec, sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant Grzegorz Potiopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002r. oddala skargę

Uzasadnienie

Umową zawartą w dniu [...] października 2002 r. w formie aktu notarialnego skarżąca zobowiązała się zbyć na rzecz "R." Sp. z o.o. [...] część roszczeń i praw przysługujących jej na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze W. (Dz. U. Nr 50, poz. 219; dalej dekret) do nieruchomości położonej w W. przy ulicy [...]. Przedmiotowy udział w prawach i roszczeniach wynikających z powołanego dekretu skarżąca nabyła w drodze dziedziczenia po poprzednich właścicielach nieruchomości. Wykonując postanowienia umowy z dnia [...] października 2002 r., skarżąca umową z dnia [...] października 2002 r. zbyła wymieniony udział w roszczeniach i prawach przysługujących jej na podstawie przepisów powołanego dekretu.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] Urząd Skarbowy [...] określił skarżącej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2002 w wysokości 83 330,80 zł. W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy stwierdził, iż następcy prawni byłych właścicieli nieruchomości, w tym skarżąca, odziedziczyli w drodze spadku roszczenie o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania gruntów, nie doszło natomiast do ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. W związku z powyższym, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. l pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej u.p.d.o.f.) nie mogło mieć zastosowania w rozpatrywanej sprawie. Miały natomiast zastosowanie przepisy art. 10 ust. l pkt.7 i art. 18 u.p.d.o.f., nie podlegające wyłączeniu na podstawie art. 2 pkt.3 u.p.d.o.f. - gdyż podatkiem od spadku zostało objęte nabycie udziałów w prawach i roszczeniach. Organ zaliczył sprzedaż przedmiotowych praw i roszczeń do źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust.l pkt.7 u.p.d.o.f. w związku z art.18 tej ustawy, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Stwierdził, iż skarżąca nie dokonała wyliczenia należnego podatku dochodowego za rok 2002, nie złożyła zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu i nic dopłaciła w terminie do 30 kwietnia 2003r. dopłaty do podatku dochodowego za rok 2002 wynikającej z kumulacji dochodów uzyskanych od płatnika "M." wraz z dochodami ze sprzedaży praw i roszczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00