Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2005 r., sygn. III SA/Wa 822/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grażyna Nasierowska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Dudra, asesor WSA Sylwester Golec, Protokolant Małgorzata Szamocka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta T. - Miejskiego Zarządu Dróg w T. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułów wykonawczych w sprawie egzekucji należności pieniężnych oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] lutego 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. na podstawie art. 123 §1 K.p.a. w związku z art. 18 oraz art. 29 §2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) zwrócił tytuły wykonawcze nr [...] oraz [...] z [...] stycznia 2004 r. wierzycielowi. Tytuły te wystawione zostały przez Miejski Zarząd Dróg Biuro Obsługi Pasa Drogowego w T. na E. T.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnił, że ustawa o drogach publicznych nie precyzuje na kogo nakładana jest kara pieniężna lub opłata dodatkowa, brak jest również jednoznacznego wskazania osoby zobowiązanej do jej uiszczenia. Ponadto w przypadku kar pieniężnych i opłat dodatkowych za nieuiszczenie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w świetle obowiązujących przepisów, nie ma możliwości stwierdzenia, iż zobowiązany uchyla się od uregulowania nałożonej kary lub opłaty dodatkowej. Przepisy ustawy o drogach publicznych nie określają bowiem, w jakim terminie należności te podlegają zapłacie. Brak jest możliwości takiego stwierdzenia nawet w przypadku ewentualnego wyznaczenia terminu do uiszczenia tych zobowiązań w decyzji lub postanowienia. Jeżeli zatem z przepisu prawa nie wynika wprost kto jest podmiotem zobowiązanym do uiszczenia należności, ani w jakim terminie należność ta ma być uiszczona, brak jest podstaw do skierowania do egzekucji administracyjnej tytułu wykonawczego obejmującego kary pieniężne i opłaty dodatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00