Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. SA/Sz 1904/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) Protokolant St. Sekr. Sąd. Krzysztof Chudy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2005r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] r. działając na podstawie art. 104 § 1 kpa oraz art. 62 ust. 3 ustawy z 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89 poz. 414 z późn. zm.) - nakazał A. K. i J. W., współwłaścicielom budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. [...] nr [...] w [...] wykonanie w trybie natychmiastowym i przedłożenie w [...] Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w [...], ekspertyzy stanu technicznego budynku mieszkalnego, określającej przyczynę pękania i odspajania się ściany od strony posesji nr [...] i narożnika od strony posesji nr [...], jak i sposób ich zabezpieczenia oraz naprawy.

W uzasadnieniu decyzji podano, że [...] Inspektorat Nadzoru Budowlanego w [...], przeprowadził w dniu [...] r. wizję lokalną stanu technicznego budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. [...] w [...], w wyniku której stwierdzono, że ściana od strony posesji nr [...] na wysokości stropu parteru uległa wychyleniu w kierunku na zewnątrz budynku. Szpara pomiędzy stropem parteru a ścianą wynosi ok. [...] cm. Ściana jest spękana pionowo w części środkowej oraz poziomo na wysokości stropu. Fundamenty w części nadziemnej po dokonaniu oględzin zewnętrznych (bez dokonania odkrywek brak jest podstaw do określenia ich rzeczywistego stanu technicznego) stwierdzono, że nie wykazują spękań. Ściana od strony podwórza posiada liczne drobne spękania. Narożnik ściany od strony działki nr [...] jest bardzo spękany i nastąpiło odchylenie w części środkowej do około [...] cm. Z uwagi na odchylanie się ścian budynku oraz brak możliwości jednoznacznego określenia ich przyczyn, zachodzi konieczność natychmiastowego opracowania ekspertyzy technicznej obiektu, która winna wykazać ich przyczynę oraz wskazać sposób zabezpieczenia i naprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00