Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Wr 383/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia WSA Ewa Janowska Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi M. i R. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nabycia prawa własności nieruchomości o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...] Burmistrz [...] odmówił M. i R. Z. wydania decyzji o nabyciu prawa własności nieruchomości obejmującej działki nr A i B położone w O. Jako podstawę prawną wskazał przepis art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209). W uzasadnieniu wskazał, że M. i R. Z. na mocy umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 28 listopada 1995 r. stali się użytkownikami wieczystymi w/w działek i jako następcy prawni nie mogą korzystać z dobrodziejstwa ustawy, gdyż poprzedni użytkownik wieczysty - T. S. - utraciła to prawo w 1995 roku i nie była użytkownikiem wieczystym w dniu wejścia w życie ustawy powołanej w podstawie prawnej decyzji.

W odwołaniu M. i R. Z. zakwestionowali stanowisko zawarte w tej decyzji. Przywołując instytucję następstwa prawnego wywodzili, że T. S., darując nieruchomość, zbyła na ich rzecz wszystkie przysługujące jej prawa jakie posiadała, w tym również przyszłe prawa związane z posiadaniem prawa wieczystego użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00