Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Wr 39/03

1. Jeżeli występuje następstwo prawne /czyli sprawa dotyczy prawa zbywalnego lub dziedzicznego/, obowiązek administracyjny przechodzi z mocy prawa na następcę prawnego zobowiązanego /art. 28a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - Dz.U. 2002 nr 110 poz. 968 ze zm. oraz art. 30 par. 4 Kpa w związku z art. 18 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji/.

2. Zobowiązanie się sprzedającego obiekt budowlany, zawarte w umowie sprzedaży nieruchomości składającej się m.in. z tego obiektu, do wykonania rozbiórki części obiektu nakazanej ostateczną decyzją administracyjną stanowiącą tytuł egzekucyjny nie ma wpływu na przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki z mocy prawa na nabywcę nieruchomości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Bożeny K.-K. na postanowienie (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia 5 grudnia 2002 r., (...) w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego - uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie N. z dnia 8 listopada 2002 r., (...); (...).

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 8 listopada 2002 r., (...), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie N. wyraził stanowisko wierzyciela, odnośnie zarzutów zgłoszonych przez Bożenę K.-K. w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Postanowieniem tym Inspektor uznał zarzut za nieuzasadniony. Inspektor powołał się na przepis art. 34 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 2002 nr 110 poz. 968/. W uzasadnieniu postanowienia przypomniał, że decyzją z dnia 15 października 2001 r., (...), nakazano Bożenie K.-K. rozbiórkę wybudowanej bez pozwolenia na budowę klatki schodowej w budynku przeznaczonym do adaptacji na cele mieszkaniowe, przy ulicy 1 M. w N. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 grudnia 2001 r., (...). Zobowiązana nie przystąpiła do wykonania ostatecznej decyzji, informując wierzyciela, po otrzymaniu upomnienia z dnia 21 czerwca 2002 r., że nieruchomość zbyła w formie aktu notarialnego i w związku z zaistniałą sytuacją nie jest w stanie wykonać rozbiórki, gdyż nie stanowi ona już Jej własności. Pismem z dnia 12 lipca 2002 r., wierzyciel przypomniał zobowiązanej, że zgodnie z par. 7 aktu notarialnego, Rep. (...), z dnia 21 marca 2002 r., po stronie sprzedającego leży obowiązek wykonania orzeczonej przez organy nadzoru budowlanego czynności. Zobowiązana nie wskazała podstawy zarzutu, ale można domniemywać, że chodzi o art. 33 pkt 2 - brak wymagalności z innego powodu /zobowiązana nie jest już właścicielką/ oraz art. 33 pkt 5 - niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym. W ocenie Inspektora nie zachodzi żadna z tych podstaw wniesienia zarzutu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00