Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 stycznia 2005 r., sygn. I SA/Lu 391/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Ryniec (spr.), NSA Anna Kwiatek, Protokolant asyst. Anna Kurczuk, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2005r. sprawy ze skargi J. R., G. R., Spółka Cywilna [...] w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od czerwca do grudnia 2001r. - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] marca 2004 r. określającą Spółce cywilnej "[...]" J. R., G. R. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień 2001 r., za listopad 2001 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za wymienione miesiące.
W uzasadnieniu swojej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że w okresie od maja do czerwca 2003 r. w spółce "[...]" została przeprowadzona kontrola podatkowa w zakresie prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług za rok 2001. Zgromadzony podczas kontroli materiał dowodowy oraz okazana przez kontrolowaną dokumentacja źródłowa wykazała, iż Spółka "[...]" nie dokonywała pełnej ewidencji zdarzeń gospodarczych w zakresie sprzedaży wina i piwa w 2001 roku (wartość sprzedaży tych towarów nie pokryła nawet kosztów ich zakupu). Wobec powyższych ustaleń Urząd Skarbowy wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w podatku VAT za miesiące od czerwca do grudnia 2001 r.
Postępowanie zostało zakończone decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] października 2003 r., określającą spółce należny podatek VAT oraz dodatkowe zobowiązanie podatkowe w tym podatku.