Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 stycznia 2005 r., sygn. I SA/Bk 403/04

Z zasady prawdy obiektywnej wynika obowiązek organu podatkowego dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego w ten sposób by stworzyć jej rzeczywisty obraz i uzyskać podstawę trafnego zastosowania prawa. Prawidłową decyzję można podjąć tylko wtedy, gdy rozporządza się całokształtem materiału dowodowego pozwalającego na dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego. W ocenie sądu, w rozpatrywanych sprawach organy celne nie ustaliły w sposób wystarczający stanu faktycznego, tym samym nie mogły podjąć prawidłowego rozstrzygnięcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I, po rozpoznaniu, na rozprawie, sprawy ze skargi Filipa Jerzego Ch., na decyzje Dyrektora Izby Celnej w B., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym wynikającym ze złożonych w maju 2004 r deklaracji z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, uchylił obie zaskarżone decyzje Dyrektora Izby Celnej w B.; (...).

 

UZASADNIENIE

Filip Jerzy Ch. złożył wnioski o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego używanych samochodów osobowych w dniu 13 maja 2004 r. marki Opel Calibra 2,0 16v oraz w dniu 3 czerwca 2004 r. marki Opel Astra 1,8 /razem z wnioskiem z dnia 3 czerwca 2004 r. złożono wniosek o łączne rozpatrywanie wniosków/. Uzasadniając wnioski, skarżący wskazał na niezgodność obowiązującego podatku akcyzowego z art. 90 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską /TWE/, formułą Dassonville wynikającą z art. 3 pkt a TWE oraz art. 28 TWE, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Decyzjami z dnia 22 czerwca 2004 r. (...) oraz z dnia 1 lipca 2004 r. (...), Naczelnik Urzędu Celnego w S. odmówił stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego wynikającego ze złożonych w maju 2004 r. deklaracji uproszczonych z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie, organ pierwszej instancji stwierdził, iż wydając decyzje kierował się obowiązującymi przepisami prawa a obowiązujące w Polsce przepisy prawa nie naruszają regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej. W ocenie Naczelnika Urzędu Celnego w S., skarżący zadeklarował i wpłacił należny podatek akcyzowy zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, w związku z czym brak jest podstaw prawnych do stwierdzenia nadpłaty w trybie art. 72 par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00