Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 grudnia 2004 r., sygn. II SA/Wr 1745/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jerzy Strzebińczyk Sędzia WSA - Bogumiła Kalinowska Sędzia NSA - Henryka Łysikowska (sprawozdawca) Protokolant - Katarzyna Dziok po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi E. P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Oddział Zamiejscowy w J.G. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzje organu I instancji 2. odstępuje od orzeczenia o wykonaniu zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

3 II SA Wr 1745/02

2

Uzasadnienie

E. P. zaskarżył do sądu decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. Oddział Zamiejscowy w J. G. z dnia [...]. Nr [...] wydaną na podstawie art. 5 pkt 4 "a" ustawy z dnia 14.03. 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 90, póz. 575 z póz. zm.) oraz art. 138 §1 pkt. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18-11-1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65. poz.294) i Rozporządzenia Rady Ministrów z 10-1 l-1989r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 61, póz. 364), którą utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] znak: [...] nie stwierdzającej u Pana E. P. choroby zawodowej - pylicy płuc.

Organ odwoławczy przyznał, ze E. P. zatrudniony był w latach 1969 -1995 w Zakładach A w I. na różnych stanowiskach pracy w narażeniu na pył zwłókniający. W ocenie organu odwoławczego sam fakt wykonywania pracy zawodowej w narażeniu na wymieniony czynnik szkodliwy nie upoważnia do stwierdzenia choroby zawodowej, bowiem z uwagi na wrażliwość osobniczą niezbędne jest jej kliniczne rozpoznanie. Podkreślono, że stosownie do § 10 ust. 1 (Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18-1 l-1983r. w sprawie chorób zawodowych Dz.U. Nr 65, póz. 294 ze zm.) właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję o braku podstaw do jej stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego w sprawie choroby zawodowej wydanego po ocenie stanu zdrowia badanego pracownika, czy byłego pracownika przez właściwą jednostkę organizacyjną służby zdrowia oraz wyników dochodzenia epidemiologicznego. Zatem aby inspektor sanitarny mógł stwierdzić chorobę zawodową zaistnieć muszą łącznie dwie przesłanki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00