Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 grudnia 2004 r., sygn. V SA 3399/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Kudiura (spr.), Sędziowie WSA - Mirosława Pindelska, - Małgorzata Rysz, Protokolant - Katarzyna Kotulińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi G. P. S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] [...] w W. z dnia [...] lipca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

VSA 3399/03

UZASADNENIE

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez G. W. S.A., poprzednika prawnego skarżącej, według dokumentu SAD z [...] .06. 2000 r. nr [...] , objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z F. partię leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej w kwocie 398090,50 GBP, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktury nr [...] z [...] .06.2000r. wystawionej przez firmę "A. G.".

Decyzją z [...] . 04. 2003 r. nr [...] , wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. b ustawy z 9. 01. 1997 r. - Kodeks celny, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i określenia kwoty wynikającej z długu celnego i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonych importerowi przez eksportera rabatów (upustów cenowych), obniżających - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera.

Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej [...] [...] w W. decyzją z [...] czerwca 2003 r. nr [...] uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej określenia wartości celnej, a w pozostałej części utrzymał decyzję w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono zawartą przez niego z eksporterem umowę dystrybucyjną z dnia 01. 03. 2000 r. i związane z nią uzgodnienia dotyczące rabatu w okresie 01. 03. 2000 r. do 31. 12. 2000 r. oraz wystawiane na podstawie ich zapisów noty uznaniowe obniżające wartość importowanych leków. Na mocy tej umowy sprzedawca towaru zobowiązywał się udzielić firmie G. W., obecnie G. P., zniżek w postaci rabatów na zakupy produktów dostarczanych przez A. G., w przypadku gdy suma wartości zafakturowanej sprzedaży przekroczy minimalne cele łącznej sprzedaży w danym miesiącu kalendarzowym. Minimalne cele sprzedaży określone zostały w pkt 1 ww. uzgodnień rabatowych. W pkt 1.3 umowy rabatowej określono wysokość rabatu na 43 % wartości sprzedanych towarów. Dyrektor Izby Celnej wyjaśnił ponadto, że w niniejszej sprawie ujawniono zarejestrowaną w księgowości importera notę kredytową nr [...] z dnia [...] . 06. 2000 r., w której uwidoczniony rabat stanowi właśnie 43 % wartości towaru sprzedanego przez Stronę w czerwcu 2000 r. Dlatego też organ odwoławczy uznał, że wartość towaru zadeklarowaną w zgłoszeniu celnym dokonanym w tym okresie należało pomniejszyć o przyznany faktycznie rabat, wynikający z tej noty kredytowej. W ocenie Dyrektora Izby Celnej [...] [...] w W. konsekwencją zawarcia umowy rabatowej oraz otrzymania na mocy jej postanowień noty uznaniowej powinno być bezwzględne zgłoszenie tego faktu organowi celnemu, gdyż miał on wpływ na prawidłowe ustalenie wartości celnej sprowadzonego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00