Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2004 r., sygn. V SA 2613/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Janusz Zajda, Sędzia NSA - Ewa Jóźków (spr.), Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Protokolant - Andrzej Kania, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] w [...] z dnia [...] maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2000 r. Agencja Celna [...] działająca z upoważnienia importera [...] SP. z o.o. dokonała według dokumentu SAD [...] zgłoszenia celnego towaru stanowiącego leki. W związku z kontrolą przeprowadzoną w siedzibie firmy ujawniono dokumenty świadczące o udzielaniu Spółce rabatów za importowane leki, co spowodowało wydanie przez Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. postanowienia o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej towaru. W dniu [...] .12.2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. decyzją wydaną w oparciu o m.in. art.23 § 1 i 9, art. 64 § 1 i 2, art.65 § 4 pkt.2 lit. b, art.83 § 1 i 3, art.262 Kodeksu celnego- ustawa z 9 stycznia 1997r. (Dz.U.23 poz.117 ze zm), oraz na podstawie art. 207 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.137 poz.926 ) uznał zgłoszenie celne z dnia [...] .02.2000 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej towaru i kwoty długu celnego i w tym zakresie orzekł określając wartość celną towaru w nowej, niższej wysokości.

Dyrektor Izby Celnej [...] w W. orzekając w sprawie w związku z odwołaniem Spółki, decyzją z dnia [...] .05.2003 r. nr [...] utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w okresie styczeń-kwiecień 2002 r., w siedzibie importera miała miejsce kontrola dokonana przez funkcjonariuszy kontroli celnej, której efektem było ujawnienie w dokumentach firmy umowy podpisanej dnia [...] .01.2000 r. w W. i [...] .02.2000 r. w B. pomiędzy importerem a firmą [...] oraz not kredytowych odnoszących się do faktur przedstawianych przy zgłoszeniach celnych obniżających wartość importowanych leków. Dokumenty uzupełniła strona przysyłając "Uzupełnienie 2" do w/wskazanej umowy oraz wyciąg z rachunku bankowego stanowiący dowód zapłaty za fakturę towarową z uwzględnieniem noty kredytowej. Treść wyciągu bankowego w zestawieniu z treścią pozostałych dokumentów dowodziła, że deklarowana przez stronę w zgłoszeniu celnym wartość towaru została zawyżona z powodu nieuwzględnienia udzielonego stronie rabatu, a więc została ustalona niezgodnie z dyspozycją art. 23 § 9 Kodeksu celnego. Wartość towaru została bowiem ustalona jedynie w oparciu o treść przedłożonej przez stronę faktury handlowej w sytuacji, w której strona dysponowała umową (wraz z "Uzupełnieniem") zawartą z eksporterem, na podstawie której Spółka zobowiązała się do dystrybucji produktów farmaceutycznych po cenach określonych w tej umowie, otrzymując od eksportera jako prowizję określony procentowo rabat do każdej faktury sprzedaży zgodnie z zapisem § 13 umowy. Treść tego paragrafu została zmieniona " Uzupełnieniem " z dnia [...] .08.2000r., z którego wynikało, że dostawca zobowiązuje się do udzielenia nabywcy premii finansowej w wysokości 8 % wartości zakupionych leków, pod warunkiem zakupu od dostawcy w każdym kwartale leków o wartości 5000 ERO.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00