Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2004 r., sygn. III SA/Wa 523/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Jagiełło ( spr. ), Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak, sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Protokolant Teresa Iwaćkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

I I I SA/Wa 523/04

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] grudnia 2001 r. Izba Skarbowa w W. częściowo zmieniła decyzję Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] września 2001 r., określającą J. F. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 1997 i 1998 r, nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, zaległość w tym podatku i odsetki za zwłokę, a nadto ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za miesiące: czerwiec, październik, listopad 1997 r. i marzec, sierpień , wrzesień 1998 r. Podstawę decyzji stanowiły ustalenia kontroli skarbowej w trakcie której zakwestionowano prawidłowość odliczenia podatku VAT z niektórych faktur na zakup różnych materiałów min. z powodu wystawienia ich na inny podmiot , bądź odliczenia podatku w miesiącach wcześniejszych niż miesiąc ich wystawienia.

Ustalono ponadto, że podatnik zajmował się wynajmem lokali pod działalność gospodarczą osobom trzecim od czerwca 1997 r. uzyskując z tej działalności przychody. Umowy zawierano na okres około jednego roku, a następnie przedłużano aneksami. Wskazywało to na zamiar wykonywania usług najmu lokali w sposób częstotliwy, o jakim mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 10, poz.50 z późn. zm) - dalej: ustawa o VAT. W chwili rozpoczęcia świadczenia tych usług był już zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i nie mógł korzystać ze zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 ustawy o VAT. Skoro tak, to obroty z tytułu najmu lokali winien łączyć z tymi, które osiągał z wykonywania innej opodatkowanej działalności. Nie było, wbrew twierdzeniom strony, podstaw do rozgraniczania usług najmu lokali użytkowych od innych wykonywanych przez niego czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00