Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2004 r., sygn. III SA/Wa 271/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak, sędzia WSA Małgorzata Jarecka ( spr.), Protokolant Teresa Iwaćkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi C. S.A. w P. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie - odmowy zmiany decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowych 1) oddala skargę; 2) zarządza zwrot na rzecz skarżącej kwoty 38 232 zł ( trzydzieści osiem tysięcy dwieście trzydzieści dwa złote ) tytułem nadpłaconego wpisu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją na podstawie art. 233 §1 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 z późn. zm.), zwanej dalej or.pod., po rozpatrzeniu odwołania C. S.A. w P., Minister Finansów utrzymał w mocy decyzję Izby Skarbowej w P. z dnia [...].07.2002 r. utrzymującą w mocy decyzję odmawiającą zmiany decyzji ostatecznej Izby Skarbowej w P. z dnia [...].01.2001r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że pismem z dnia 19.09.2000 r. C. S.A. wystąpiła o umorzenie zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za okres III- XII 1995 r. w kwocie 1.225.270 zł wraz z odsetkami za zwłokę, określonych decyzją Urzędu Skarbowego P. z dnia [...].03.2000 r. nr [...].

We wniosku Spółka podniosła, że uiszczenie zaległości podatkowych spowoduje zagrożenie płynności finansowej spółki oraz spowolnienie tempa, a nawet konieczność wstrzymania planowanych inwestycji, zaś zahamowanie inwestycji może doprowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw współpracujących ze spółką i ograniczenia zatrudnienia. Wskazała, że stosowała "0" stawkę podatku VAT, albowiem działała w zaufaniu do informacji uzyskanej od organów podatkowych. Płacąc wskazany w decyzji "wymiarowej" podatek VAT oraz odsetki zmierzała tylko do zachowania prawa do ulg inwestycyjnych określonych w art. 18a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Decyzje wymiarowe w analogicznych sprawach za okres od lipca 1993 do lutego 1995 r. zostały uchylone, a postępowanie umorzono, zatem dokonana zapłata sprawiła, że Spółka jako jedyna w Polsce uiściła 22% podatek VAT od akumulatorów do ciągników rolniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00