Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 grudnia 2004 r., sygn. II SA 4457/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie : Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Protokolant: Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi J. GmbH Niemcy na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lipca 2003r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2003 roku nr [...] Urząd Patentowy RP w trybie postępowania spornego, po rozpoznaniu wniosku "J." GmbH z Niemiec przeciwko P. S. "[...]" w [...] o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słownego JOOL nr [...] na podstawie art. 9 ust.1 pkt 1 i art. 29 oraz art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 roku oznakach towarowych /Dz.U. nr 5, poz. 17 ze zm./ w zw. z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej /tekst jednolity Dz.U nr 119, poz. 1117/ oraz art. 98 kpc w związku z art. 256 ust.2 p.w.p.:

1. oddalił wniosek,

2. przyznał P. S. "[...]" w [...] od GmbH z Niemiec kwotę 900.00 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Zdaniem Urzędu Patentowego RP wnioskodawca "J." GmbH z Niemiec nie wykazał, aby zarejestrowanie znaku towarowego JOOL nr [...] nastąpiło z naruszeniem art. 9 ust. 1 pkt 1 u.z.t.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 roku o znakach towarowych niedopuszczalna jest rejestracja znaku dla towarów tego samego rodzaju, jeżeli jest podobny w takim stopniu do znaku towarowego zarejestrowanego na rzecz innego przedsiębiorstwa, że w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego mógłby wprowadzić w błąd odbiorców, co do pochodzenia towarów. Przy ocenie zdolności rejestrowej znaku należy brać pod uwagę podobieństwo /jednorodzajowość/ towarów oraz podobieństwo oznaczeń. Tylko łączne spełnienie tych dwóch warunków skutkuje odmową rejestracji znaku, przy czym nie każde podobieństwo skutkuje taką odmową. Wymaga się podobieństwa takiego stopnia, żeby w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego mogło ono powodować wprowadzenie odbiorców w błąd, co do pochodzenia towarów. Ważne znaczenie przy ocenie zdolności rejestrowej znaku towarowego ma także ocena warunków obrotu gospodarczego, w którym znak funkcjonuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00