Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2004 r., sygn. V SA 1763/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Piotr Piszczek (spr.), Sędzia NSA - Barbara Wasilewska, Asesor WSA - Michał Sowiński, Protokolant - Michał Petranik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2003 r. Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił w części dotyczącej nazwy odnośnie towarów z poz. 1 decyzję organu celnego I instancji rozstrzygając iż nazwa produktu brzmi -Sok pomidorowy "P.", zaś w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...], mocą której zgłoszenie celne "A." spółki z o.o. w M. z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr SAD [...] zostało uznane za nieprawidłowe w części dotyczącej nazwy towaru, klasyfikacji taryfowej, zastosowanej stawki celnej oraz wymiaru cła.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Celnej wskazał, że w dniu [...] kwietnia 2002 r. zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu towar określony jako" lekko zagęszczony sok pomidorowy " o nazwie handlowej "P." (poz. 1 SAD BIS), który został zaklasyfikowany do kodu PCN 2009 50 90 0 z autonomiczną stawką celną w wysokości 35 %.

Do JDA SAD zgłaszający dołączył m.in. fakturę, świadectwo EUR 1, świadectwo jakości towarów importowanych CIS, deklarację wartości celnej, SAD eksportowy. Podczas rewizji celnej w obecności pracownika upoważnionej do działania w formie przedstawicielstwa bezpośredniego agencji celnej pobrano próbki towaru, które następnie przekazano do Centralnego Laboratorium Celnego celem wykonania ekspertyzy. W wyniku przeprowadzonej rewizji oraz analizy przedłożonych do zgłoszenia dokumentów, ustalono, że sprowadzony towar stanowią rozdrobnione pomidory bez pestek i skóry o zawartości suchej masy 7,37 do 7,52 %. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu celnego [...] w W. w dniu [...] września 2002r. wszczął z urzędu postępowanie w przedmiotowej sprawie, a następnie w jego wyniku decyzją nr [...] uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym nazwy towaru, klasyfikacji taryfowej i zastosowanej stawki celnej oraz określił kwotę długu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00