Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Po 1357/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Koś Sędziowie WSA Marzenna Kosewska Beata Sokołowska (spr.) Protokolant ref. staż. Kamila Perkowska po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2004r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej sprawy ze skargi Spółki "A" w B. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz Spółki "A" w B. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. zwraca stronie skarżącej kwotę [...] tytułem nadpłaconego wpisu sądowego, IV. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. /-/ M. Kosewska /-/B. Koś /-/ B. Sokołowska BD

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] działając na podstawie art. 207 § 1 Ordynacji podatkowej, art. 13§ 1, 23 § 1 i § 9 , art. 30 § 1 pkt 3, art. 65 § 4 pkt 2 b/, art. 83 § 3, art. 85 § 1 i art. 262 Kodeksu celnego, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 107, poz. 1217 ze zm.) uznał złożone w dniu [...] w imieniu "A" w B. zgłoszenie celne towarów zawarte w JDA SAD nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości pozycji i wartości celnej poszczególnych towarów oraz kwoty wynikającej z długu celnego i określił je na nowo.

W uzasadnieniu podano, że kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Działu Operacyjnego w siedzibie w/w firmy ujawniła faktury za badania, know-how, prawa autorskie, patenty, licencje, znak firmowy i inną pomoc techniczną zaksięgowane na konto kontrahenta zagranicznego. Tego rodzaju opłaty należało doliczyć do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za towar objęty zgłoszeniem zgodnie z art. 23 § 1 i § 9 Kodeksu celnego. Po przeanalizowaniu akt sprawy, załączonej umowy licencyjnej oraz towarzyszących jej faktur stwierdzić należało, że zostały spełnione wszystkie warunki takiego doliczenia, do których zalicza się: istnienie transakcji sprzedaży, opłata licencyjna odnosi się do przywożonego towaru, opłata licencyjna została dokonana jako warunek sprzedaży importowanego towaru. Potwierdzeniem powyższego jest "Generalna umowa o świadczeniu usług", z której wynika, że strona jest zobowiązana do wnoszenia ściśle określonych płatności związanych z opłatami licencyjnymi na rzecz kontrahenta zagranicznego. Wartość uiszczonych opłat rozbito na poszczególne zgłoszenia celne, proporcjonalnie do wartości odprawianych w danym okresie towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00