Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 grudnia 2004 r., sygn. II SA/Lu 816/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Asesor WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Asesor WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Referent - stażysta Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Lu 816/04

UZASADNIENIE

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając jako organ drugiej instancji, po rozpatrzeniu odwołania D.G., decyzją z dnia [...] września 2004 r. utrzymało w mocy pierwszoinstancyjną decyzję, wydaną przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, a na mocy upoważnienia Burmistrza, z dnia [...] lipca 2004 r. o przyznaniu D.G. pomocy społecznej w postaci zasiłku celowego w miesiącu lipcu 2004 r. w wysokości 20 zł, na mocy art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

W uzasadnieniu organ odwoławczy powołał się na ustalenie, że skarżący dotychczas korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, gdy wniosek wszczynający niniejsze postępowanie administracyjne w istocie został oparty okolicznościach realizujących pojęcie zaspokojenia podstawowych potrzeb dla godnego życia. Jednak zasiłek celowy jest świadczeniem o charakterze uznaniowym, a zatem nie jedynie sytuacja materialna i rodzinna samego zainteresowanego ma rozstrzygające znaczenie dla oceny prawnej racji zgłoszonego żądania, lecz podlegają w pełni zasadnie rozważeniu i uwzględnieniu finansowe możliwości organu w aspekcie skali zgłaszanych potrzeb ze strony innych zainteresowanych w obszarze terytorialnej właściwości całej gminy. W konsekwencji przyznanie zainteresowanemu zasiłku celowego w miesiącu lipcu 2004 r. w kwocie 20 zł, niewątpliwie skromnej, w kontekście sytuacji jego samego, w szczególności zdrowotnej oraz obszaru rzeczywistego realizowania przez zainteresowanego omawianą kategorią świadczenia wymogu podejmowania szerokiego zakresu działań dla pozyskania finansowej samodzielności nakładem własnych starań, przede wszystkim stosownie do realiów lokalnego rynku pracy, jego specyfiki, a także przy rozważeniu istotnie ograniczonych środków finansowych na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej w skali całej gminy, podlega jurydycznie zasadnie kwalifikacji, jako w wielkości adekwatnej, mieszczącej się w tych konkretnych okolicznościach w granicach uznania administracyjnego. Dodatkowo akcentował organ rozstrzygający brak ze strony zainteresowanego rzeczywistej woli współpracy dla właściwego zrealizowania zadań stanowionych dla pomocy społecznej, skoro nie podaje w sposób wyczerpujący wszystkich niezbędnych informacji i nie składa dokumentów, pozwalających prawidłowo, wyczerpująco określić zakres zasadnych potrzeb zainteresowanego. Takie działania stanowią samodzielną przesłankę dla ograniczenia, a nawet odmowy żądanych świadczeń z pomocy społecznej. Zakwestionował, przy ocenie rozmiaru potrzeb bytowych zainteresowanego, posiadanie telefonu i ponoszenie dla jego utrzymania opłat. Ubocznie podważał zasadność odmowy ze strony zainteresowanego rozważanym świadczeniem z pomocy społecznej podjęcia oferowanego zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00