Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Ka 1974/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędziowie NSA Henryk Wach asesor WSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant ref. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i nadania towarowi właściwego przeznaczenia celnego oddala skargę;

Uzasadnienie

Dnia [...] r. Agencja Celna B Przedsiębiorstwa B w K., działająca jako przedstawiciel "A" spółki z o.o. w G., dokonała zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu towaru w postaci śruty z nasion słonecznika, oznaczonego kodem 2306 30 00 0. Zgłoszenie zostało przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...] przez Oddział Celny w D. Po przyjęciu zgłoszenia organ celny przeprowadził jego kontrolę, dokonał częściowej rewizji celnej towaru i kontroli dołączonych dokumentów, co miało na celu ustalenie charakteru sprowadzonego towaru i możliwości objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu. W aktach sprawy znajdują się w szczególności: certyfikat pochodzenia nr [...], decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] r. nr [...] w sprawie udzielenia zezwolenia wprowadzenia towaru na polski obszar celny, świadectwo analizy nr [...] z dnia [...] r., opinia dr inż. J.S. dotycząca klasyfikacji śruty poekstrakcyjnej słonecznikowej i opinia prof. dr hab. J.M. a w sprawie przydatności pastewnej poekstrakcyjnej śruty słonecznikowej w żywieniu zwierząt gospodarskich, pismo Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz z dnia [...] r. oraz odpowiedź udzielona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska z dnia [...] r. dotycząca kwalifikowania pozostałości poekstrajcyjnych nasion słonecznika do kategorii odpadów.

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia [...] r. i nadał towarowi w postaci śruty poekstrakcyjnej z nasion słonecznika przeznaczenie celne powrotnego wywozu poza polski obszar celny w procedurze tranzytu. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że przeprowadzone postępowanie weryfikacyjne wykazało, iż sprowadzony towar stanowi odpad w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. nr 112, poz. 1206), wobec czego jego sprowadzenia wymagało uzyskania pozwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zaś spółka "A" takim pozwoleniem nie dysponuje. Międzynarodowy obrót towarami będącymi odpadami regulują przepisy rozdziału 9 ustawy o odpadach. Przywóz z zagranicy odpadów, definiowanych jako "każda z substancji lub przedmiotów należących do jednej z kategorii określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia się jest zobowiązany", jest możliwy jedynie wtedy, gdy dotyczy odpadów innych niż niebezpieczne. Warunkiem dopuszczenia do obrotu towaru będącego odpadem innym niż niebezpieczny, jest przedstawienie pozwolenia na przywóz odpadu, wydanego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Sprowadzoną śrutę zakwalifikowano do kategorii odpadów Q 1 załącznika nr 1 do ustawy oraz do pozycji 020303 - odpady poekstrakcyjne z przygotowania, przetwórstwa produktów i używek spożywczych oraz odpady pochodzenia roślinnego, wymienionej w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji odpadów. Organ wyjaśnił, że klasyfikowanie towaru jako odpadu nie jest uzależnione od przewidywanego wykorzystania i zastosowania, na co zwracała uwagę strona. Uznanie towaru za odpad następuje, gdy przedmiot importu jest wymieniony w katalogu odpadów, określonym w załączniku do ustawy i w aktach wykonawczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00