Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Gd 101/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie WSA Tomasz Kolanowski /spr./, NSA Ewa Kwarcińska, Protokolant Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Izby Skarbowej z dnia 19 grudnia 2001r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 1996 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 2 659,70 (dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt dziewięć 70/10) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

I SA/Gd 101/03

UZASADNIENIE

Izba Skarbowa decyzją z dnia 19 grudnia 2001 roku nr [...] utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 26 września 2001 roku Nr [...] w sprawie określenia "A" sp. z o.o. z siedzibą w G. w podatku od towarów i usług za marzec 1996 roku kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w wysokości 101zł. oraz ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe na kwotę [...]zł.

Podstawą wydania powyższej decyzji był ustalony przez organy podatkowe następujący stan faktyczny sprawy:

Urząd Skarbowy przeprowadził w dniu 14 maja 1996 roku kontrolę prawidłowości rozliczeń spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "A" z siedzibą w G., w zakresie podatku od towarów i usług za marzec 1996 r. Urząd stwierdził, że kontrolowana spółka w marcu 1996 roku zawyżyła podatek naliczony o kwotę [...] zł. wskutek odliczenia w ewidencji i deklaracji VAT -7 podatku od zakupu środków trwałych: 14 samochodów osobowych poddanych przeróbkom, co narusza art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późno zm.) w brzmieniu obowiązującym w 1996 roku. Zgodnie z powołanym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych i ich części składowych, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika, a także gdy nabywca części składowych nabywa je w celu wytwarzania samochodów osobowych lub świadczenia usług związanych z naprawą i obsługą tych samochodów. Zdaniem organu pierwszej instancji strona dokonywała zakupu samochodów przerobionych na ciężarowe, w toku postępowania nie okazała jednak świadectw homologacji potwierdzających ich przynależność do samochodów ciężarowych. Spółka powoływała się natomiast na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 23 sierpnia 1995 roku Nr [...] oraz z dnia 28 listopada 1995 roku Nr [...], w których Ministerstwo wyraziło swoje stanowisko, że decydującym kryterium zaliczania samochodów do osobowych lub ciężarowych jest kwalifikacja ustalona w dowodzie rejestracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00