Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Gd 1028/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie NSA Małgorzata Gorzeń (spr.) WSA Alina Dominiak Protokolant - Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skarg B. i W. I. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia 23 lipca 2003 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej 1) uchyla zaskarżone decyzje i zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżących kwotę 768,10 (siedemset sześćdziesiąt osiem i 10/100) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania; 2) określa, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane.

Uzasadnienie

3 I SA/Gd 1028/03

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego w przedmiocie uznania za nieprawidłowe zgłoszeń celnych w zakresie klasyfikacji taryfowej.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Celnej wskazał, że Agencja Celna "A" S.A. działając w imieniu firmy [...] zgłosiła w/g dokumentu SAD do objęcia procedurą celną dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar opisany w zgłoszeniu celnym jako "elementy metalowe do opakowań kosmetycznych - wkłady". Zgłaszający dla przedmiotowego towaru zadeklarował kod PCN - 8309 90 90 0 ze stawką celną konwencyjną w wysokości 9 %. Do dokumentów SAD załączono m. in. Deklarację Wartości Celnej oraz faktury wystawione przez amerykańską firmę "B".

Zgłoszenia spełniały wymogi formalne, zostały więc przyjęte i zaewidencjonowane.

W wyniku przeprowadzonej przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej z R. kontroli dokumentacji finansowo - księgowej firmy [...], dotyczącej obrotu towarowego z zagranicą w roku 2000, sporządzono Wynik Kontroli z badania dokumentów i ewidencji z dnia 21.10.2002 r., w którym stwierdzono błędną klasyfikację taryfową towaru w postaci metalowych elementów do opakowań kosmetycznych. W związku z ustaleniami zawartymi w wyżej wymienionym Wyniku Kontroli, Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowego kodu taryfy celnej towaru objętego procedurą celną dopuszczenia do obrotu na podstawie zgłoszeń celnych. Dnia 02.06.2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego decyzjami uznał zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej i zaklasyfikował przedmiotowy towar do pozycji 7310 (kod PCN 7310 29 10 0) ze stawką celną konwencyjną w wysokości 13,1 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00