Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 grudnia 2004 r., sygn. I SAB/Bd 2/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.), Sędziowie WSA Leszek Kleczkowski, Asesor sądowy Urszula Wiśniewska, Protokolant Magdalena Buczek, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi D.L. na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w I. w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2003r. oddala skargę

Uzasadnienie

Syg akt I SAB/ Bd 2/04

U Z A S A D N I E N I E

Skarżący, D.L., wniósł skargę na postanowienie z 18 sierpnia 2004r wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w B., w którym uznał on za nieuzasadnione ponaglenie do zwrotu na rachunek bankowy kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym deklarowanej przez skarżącego za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2003r. Skarżący domagał się uchylenia zaskarżonego postanowienia w całości i stwierdzenia, że organ podatkowy dopuścił się uchybienia terminu do dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wyznaczenie organowi podatkowemu terminu do dokonania zwrotu różnicy podatku oraz zasądzenia od Skarbu Państwa na rzecz skarżącego kosztów postępowania według norm przepisanych.

Uzasadniając skargę skarżący wskazał, że w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ stwierdził, iż przyczyną wstrzymania zwrotu podatnikowi podatku od towarów i usług było toczące się postępowanie wyjaśniające i następnie wszczęte postępowanie podatkowe, w toku którego organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Organ podatkowy nie wyjaśnił, jakie to działania podejmuje w celu "dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy" stwierdzając jedynie, iż wobec prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w B. postępowania, którego przedmiotem jest działalność gospodarcza D.L., w uznaniu, że wyniki tego postępowania mogą mieć zasadniczy wpływ na ocenę wiarygodności dokumentów stanowiących podstawę dla rozliczenia podatku od towarów i usług za wskazane miesiące, zasadnym było zawieszenie przez organ podatkowy prowadzonego postępowania podatkowego. W ocenie skarżącego takie stwierdzenie nie uzasadnia w żadnym stopniu przyczyny zawieszenia postępowania i opóźnienia w dokonaniu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Organ podatkowy nie wykazał bowiem jakie materiały zgromadzone w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w B. postępowaniu mogą stanowić przesłankę do kwestionowania zasadności domagania się przez podatnika zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Podkreślił, że w przyjętej praktyce organów skarbowych, wszelkie zebrane w trakcie postępowania karnego zeznania i inne dowody podlegają odrębnej analizie pod kątem konsekwencji podatkowych. Od powyższej praktyki odstąpiono w trakcie postępowania podatkowego, które dotyczy wniosku o zwrot podatku zadeklarowanego przez skarżącego. W tym przypadku nie przytoczono bowiem żadnych dowodów mogących uzasadniać zawieszenie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00