Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 grudnia 2004 r., sygn. II SA/Bk 223/04

W postępowaniu dyscyplinarnym ma zastosowanie zasada obiektywizmu organu (art. 4 kpk) nakazująca badać i uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść jak i na niekorzyść obwinionego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w dniu 06 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi A. P. na orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby 1. uchyla zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w B. na rzecz skarżącego A. P. kwotę 255 (dwieście pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.-

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23 VI 2003r. kierownik Oddziału Celnego Drogowego w K. poinformował Naczelnika Urzędu Celnego w B. o naruszeniu obowiązków służbowych przez funkcjonariusza celnego - kontrolera celnego A. P. w ten sposób, iż w dniu 17 VI 2003r. wykonując czynności służbowe dokonał on odprawy dwojga podróżnych przekraczających granicę z terytorium Białorusi samochodem "Ford-Transit", w którym następnie w wyniku czynności rekontrolnych funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili przemyt towaru w postaci 202 sztuk surowych skór solonych. Na tej podstawie zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające a następnie postępowanie dyscyplinarne mające ustalić okoliczności naruszenia przez A. P. obowiązków służbowych określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 24 VII 1999r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 ze zm.) oraz w rozdziale II, pkt 1-2, pkt 5 p lit. 2, 12 i 31 indywidualnej karty zakresu obowiązków i uprawnień z dnia 27 I 2003r. Na podstawie dowodów przeprowadzonych w tym postępowaniu organ ustalił, iż A. P. w nocy z 16 na 17 VI 2003r. pełnił obowiązki służbowe w Oddziale Celnym Drogowym w K. na kierunku przywóz. Na podstawie pieczątki "Polska - Cło" - nr 534 ustalono, że dokonał on odprawy wjeżdżających na teren Polski dwojga obywateli białoruskich: I. Z. i B. R. Osoby te wwiozły na obszar Polski bez przedstawienia organowi celnemu i bez zgłoszenia celnego towar w postaci 202 solonych surowych skór cielęcych wartości 10.100 zł. Skóry te były częściowo włożone do pustych kartonów przewożonych do Polski w celu załadowania zakupionych owoców a częściowo ukryte w różnych skrytkach samochodu, jak pod tapicerką drzwi, pod maską silnika, w siedzeniach foteli. Czynności dokonywane przez A. P. nie ujawniły przewożonego towaru, natomiast ujawniła go dodatkowa kontrola dokonywana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00