Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 grudnia 2004 r., sygn. II SA/Bk 153/04

Wymierzenie kary wyższej nie jest wprawdzie uzależnione od wcześniejszego nałożenia kary niższej z katalogu wskazanego tym przepisem (art. 63 ustawy o Służbie Celnej), lecz organ ma obowiązek uwzględnienia wszystkich istotnych okoliczności sprawy, zarówno obciążających, jak i zmniejszających winę strony a kara dyscyplinarna winna być adekwatna do popełnionego czynu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis,, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi M. W. na orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby uchyla zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne

Uzasadnienie

W dniu 13 II 2003r. S. B. - kierowca samochodu ciężarowego, który nocą z [...] lutego 2003r. wjechał z terenu B. na obszar P. na przejściu granicznym w B. - zawiadomił telefonicznie pracownika Izby Celnej w B., że prowadzący kontrolę celną funkcjonariusz Oddziału Celnego M. W. uzależnił pozwolenie na przekroczenie granicy od zapłaty 20 USD i po otrzymaniu tej kwoty od skarżącego przepuścił kierowany przez niego samochód. W toku wszczętej w związku z tym doraźnej kontroli przesłuchano M. W., pełniącego w tym czasie obowiązki kierownika zmiany Z. M. oraz P. K. odpowiedzialnego na tej służbie za przywóz towarowy. Prowadzący kontrolę pracownik Wydziału Kontroli Wewnętrznej Izby Celnej w B. R. B. w końcowych wnioskach uznał, iż zarzut o wymuszeniu łapówki nie znalazł potwierdzenia w zebranym materiale a postępowanie funkcjonariusza dokonującego odprawy celnej należy uznać za prawidłowe. M. W. wyjaśnił bowiem i potwierdzili to świadkowie, że w czasie odprawy S. B. - celnik stwierdził w zbiornikach samochodu więcej niż dopuszczalną ilość 200 l paliwa. W związku ze sporem powstałym na tym tle pomiędzy podróżnym a M. W. celnik odesłał S. B. do p.o. kierownika zmiany M. Po uzyskaniu od podróżnego informacji, że w zbiornikach znajduje się tylko 200 l paliwa Z. M. wydał polecenie, żeby przepuścić samochód S. B. przez granicę i na tej podstawie podróżny przekroczył granicę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00