Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2004 r., sygn. II SA/Wr 2744/01

 

Sygn. akt 4 II SA/Wr 2744/2001 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia NSA Bogumiła Skrzypczak Asesor WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant: Agnieszka Figura po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi I. W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień przysługujących wdowie po kombatancie 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję ją poprzedzającą, 2) nie orzeka w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, 3) zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. na rzecz skarżącej I. W. kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

sygn. akt 4 II SA/Wr 2744/2001

UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. wszczął z urzędu postępowanie weryfikacyjne dotyczące uprawnień określonych w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r., nr 142, poz. 950 ze zm.), przysługujących I. W., będącej wdową po kombatancie - J. W., wzywając jednocześnie stronę pismem z dnia [...] r. do przedłożenia wszelkich dowodów mogących przyczynić się do ustalenia charakteru pracy lub służby, mających wpływ na uzyskane uprawnienia.

Pismem z dnia [...]r. I. W. poinformowała, że jej zmarły mąż w [...]r. został zwerbowany do Wojska Polskiego, a w [...]r. do Milicji Obywatelskiej. Posterunek, na którym służył poddał się Armii Krajowej, której szeregi wstąpili wszyscy funkcjonariusze wraz z komendantem, z wyjątkiem jej męża, który z tego powodu został aresztowany i był przez dwa miesiące przetrzymywany w więzieniu w B. Po opuszczeniu więzienia powrócił do pracy w Milicji w B., gdzie przy Komendzie Wojewódzkiej została zorganizowana grupa milicjantów, którzy wyjeżdżali razem z wojskiem walczyć z bandami. Maż z powodu zranienia w nogę przebywał w szpitalu. Ponadto zakwestionowała celowość przeprowadzania weryfikacji w sytuacji gdy zmarły kombatant nie może się obronić, a żona nie zna wszystkich szczegółów. Do pisma dołączyła kserokopie dokumentów ZBoWiD dotyczących jej zmarłego męża oraz kserokopię zaświadczenia potwierdzającego fakt opuszczenia przez J. W. Więzienia Karno-Śledczego w B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00