Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2004 r., sygn. I SA/Wr 2157/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Sędziowie: Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Asesor WSA Bogumiła Kalinowska Protokolant: Katarzyna Dziok po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2004 r. przy udziale sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości A S.A. we W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

sygn. akt 3 I SA/Wr 2157/01 2

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, którą uznano za nieprawidłowe zgłoszenie celne nr [...] z dnia [...] w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej i orzeczono o kwocie długu celnego.

W uzasadnieniu tej decyzji podniesiono, że strona zgłosiła w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu m.in. towar określony jako rozdzielacz sieci komputerowej, klasyfikując go wg kodu PCN 8471 60 90 0 ze stawką celną zawieszoną w wysokości 0% oraz towar określony jako moduły sieciowe klasyfikując je wg kodu PCN 8473 30 10 0 z zerową stawką celną zawieszoną. Powyższe zgłoszenie celne, jako odpowiadające wymogom formalnym zostało przyjęte i ww. towar objęto procedurą dopuszczenia do obrotu wg kodu PCN zadeklarowanego przez zgłaszającego.

W wyniku przeprowadzonej kontroli zgłoszenia celnego Dyrektor Urzędu Celnego uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej i objęte procedurą dopuszczenia do obrotu rozdzielacze sieci zaklasyfikował do kodu PCN 8517 50 90 0 ze stawką celną konwekcyjną w wysokości 8% wartości celnej towaru oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Od powyższej decyzji strona skarżąca złożyła odwołanie wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania w sprawie. Kwestionowała w szczególności taryfikację celną dokonaną przez organ I instancji argumentując, że sporny towar nie może być klasyfikowany do pozycji 8517, gdyż z uwagi na swoją konstrukcję oraz funkcjonalność nie mieści się w pojęciu "urządzeń do przesyłania".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00