Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 listopada 2004 r., sygn. I SA/Wr 3615/02

 

I SA/ Wr 3612- 3617/02 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Cisek Sędziowie Asesor WSA Anetta Chołuj NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Protokolant Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A Spółka z o.o., z siedzibą w Z. na decyzje Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] Nr [...] Nr [...] Nr [...] [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2000 r., za styczeń 2001 r. oraz za styczeń 2002 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W okresie od [...]do [...]w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym A Sp. z o.o., z siedzibą w Z., Inspektor Kontroli Skarbowej przeprowadził kontrolę skarbową, obejmującą swym zakresem rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania należności budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług, w tym za marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2000 r., za styczeń 2001 r. oraz za styczeń 2002 r.

W odniesieniu do tych miesięcy (objętych skargą) stwierdzono, iż Spółka zawyżyła wartość sprzedaży, dla której stosowana była zerowa stawka podatku od towarów i usług. Zawyżenie to było - według organu pierwszej instancji - rezultatem błędnie ustalanego przez jednostkę momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży eksportowej, która odbywała się w ramach procedury uszlachetnienia czynnego na rzecz firmy holenderskiej (B) i niemieckiej (C).

Spółka ustalała ów moment na dzień wystawienia faktury eksportowej, według zaś Inspektora Kontroli Skarbowej dniem tym powinien być dzień otrzymania całości lub części zapłaty, jak wynika z § 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 z późn. zm.), określającego w sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania usług eksportowych właśnie na chwilę otrzymania całości lub części zapłaty, w związku z przepisami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00