Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2004 r., sygn. I SA/Wr 3451/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Asesor WSA Bogumiła Kalinowska Protokolant: Krzysztof Caliński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2004r. przy udziale - sprawy ze skargi A S.A. w W. (powstała z przekształcenia B S.A. we W.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty wynikającej z długu celnego I. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej odsetek wyrównawczych; II. oddala dalej idącą skargę. III.

Uzasadnienie

2

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego we W. uznał zgłoszenie celne A S.A. za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej oraz stawki celnej, orzekł o niedoborze cła, powiadomił dłużnika o zarejestrowaniu kwoty wynikającej z długu celnego oraz wezwał go do zapłaty cła wraz z odsetkami wyrównawczymi.

Dyrektor Izby Celnej we W. rozpoznając odwołanie od w/w decyzji organu I instancji decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymał ją w mocy

Organ odwoławczy w uzasadnieniu swej decyzji wyjaśnił, że A S.A. zgłosiła w Urzędzie Celnym we W. w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towar określony przez stronę jako chlorek choliny o stężeniu 50% przypisując mu kod PCN 2923 10 00 0 ze stawką celną 0%., przedkładając rachunek, świadectwo przewozowe EUR 1 oraz deklarację wartości celnej. Zgłoszenie to jako odpowiadające wymogom formalnym przyjęto a towar objęty został procedurą dopuszczenia do obrotu. Następnie działając zgodnie z art.83 §1 i §3 kodeksu celnego przeprowadzono kontrolę, w jej wyniku poddano w wątpliwość prawidłowość klasyfikacji a po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania uznanie celne uznano za nieprawidłowe.

Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że taryfa celna, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.12.1999 r. w sprawie ustanowienia taryfy celnej zgodna jest z międzynarodowymi zasadami klasyfikacji i podniósł, iż celem ustalenia prawidłowego kodu PCN należy w pierwszej kolejności kierować się Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Scalonej, zawartymi w części wstępnej taryfy celnej, przy czym klasyfikacja ta podlega pewnym warunkom określającym zasady, zgodnie z którymi dany towar zawsze klasyfikowany jest do jednej i tej samej pozycji lub podpozycji z wyłączeniem wszystkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę, do każdego bowiem towaru przypisany jest odpowiedni kod z przyporządkowaną stawką celną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00