Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2004 r., sygn. V SA/Wa 2208/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia NSA - Marzenna Zielińska (spr.), Protokolant - Magdalena Tołwińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2004 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia przebywania bez wyroku w więzieniu za działalność polityczną związaną z walką o suwerenność i niepodległość 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu na rzecz B. W. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu utrzymał w mocy decyzję własną nr [...] z dnia [...] grudnia 2003 r. odmawiającą potwierdzenia przebywania Pana B. W., bez wyroku w więzieniu w K. przy ulicy [...] od 1950 r. przez okres 9 miesięcy, a następnie w piwnicach Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy [...] przez okres 8 miesięcy za działalność polityczną związaną z walką o suwerenność i niepodległość.
W uzasadnieniu tej decyzji Prezes Instytutu podniósł, że w trakcie przeprowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej kwerendy nie odnaleziono dokumentów, które potwierdzałyby żądany przez Wnioskodawcę okres represjonowania. Odnaleziono natomiast dokumenty ze służby Wnioskodawcy w MO w okresie od listopada 1944 r. do lipca 1945 r. W związku z powyższym Biuro Prawne pismem z dnia [...] maja 2003 r. wezwało Wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowych wyjaśnień dotyczących przynależności do AK oraz aresztowania i osadzenia w wiezieniu. W odpowiedzi na wezwanie, Pan B. W. przedstawił oświadczenia dwóch świadków, Pani H. W. i Pana M. W., stwierdzające, że Wnioskodawca został w 1950 r. aresztowany i osadzony w więzieniu za przynależność do AK.