Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. I SA 977/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska WSA Emilia Lewandowska (spr.) Protokolant Anna Milicka-Stojek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta Z. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lutego 2003 r., nr [...] w przedmiocie odmowy komunalizacji nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA 977/03

UZASADNIENIE

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, decyzją z dnia [...] lutego 2003 r. nr [...], utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2002 r. nr [...], odmawiającą stwierdzenie nabycia przez Gminę Miasta Z. z mocy prawa, nieodpłatnie, własności nieruchomości zabudowanej, oznaczonej w ewidencji gruntów nr [...], uregulowanej w księdze wieczystej [...] kat. Z.

Z ustaleń organu odwoławczego wynika, że decyzją z dnia [...] listopada 1996r. Wojewoda [...], stwierdził nabycie z mocy prawa nieodpłatnie własności nieruchomości szczegółowo opisanej w sentencji decyzji. Od decyzji Wojewody wniósł odwołanie [...] Park Narodowy.

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, decyzją z dnia [...] marca 1997 r., nr [...], uchyliła zaskarżoną decyzję w całości i przekazała sprawę Wojewodzie do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu decyzji Komisja podkreśliła, że trafny jest zarzut odwołującego się, zgodnie z którym uzasadnienie decyzji Wojewody w istocie nie zawiera żadnych argumentów faktycznych i merytorycznych, które uzasadniałyby komunalizację nieruchomości. Wojewoda w szczególności nie ustalił, czy w niniejszej sprawie istnieją podstawy do komunalizacji nieruchomości stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Nie ustalono, bowiem, czy w dniu 27 maja 1990 r. nieruchomość należała do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, co stanowi podstawową przesłankę komunalizacji mienia. Nie ustalono też, do kogo wspomniana nieruchomość należała w znaczeniu cywilnoprawnym. Ustalenie bowiem, że nieruchomość należała do [...] Parku Narodowego (tzn. znajdowała się w zarządzie Parku), wyłączałoby jej komunalizację już na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Wojewoda nie rozważył ponadto kwestii własności urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, znajdujących się na tej nieruchomości, zgodnie z art. 49 kodeksu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00