Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2004 r., sygn. III SA 3581/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Hanna Kamińska, Sędziowie asesor WSA Sylwester Golec, sędzia NSA Bogdan Lubiński ( spr. ), Protokolant Teresa Iwaćkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2004 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynika, że Pani K. P. załączając korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 1997r. pismem z dnia 12 marca 2002r. wystąpiła z żądaniem stwierdzenia nadpłaty. W ocenie strony w deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 1997r. została błędnie ujęta kwota podatku naliczonego dotycząca zakupów usług związanych z realizacją inwestycji. Błąd ten był wynikiem działania Biura [...].

Urząd Skarbowy w R. decyzją z dnia [...] kwietnia 2002r. odmówił stwierdzenia nadpłaty.

Po wszczęciu postępowania w sprawie określenia zobowiązania podatkowego za ten okres [...] Urząd Skarbowy w R. wydał w dniu [...] maja 2002r. decyzję Nr [...]. Izba Skarbowa decyzją z dnia [...].09.2002r. Nr [...], uchyliła ww. decyzję w całości i orzekła co do istoty oraz określiła za miesiąc wrzesień 1997r.: kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w wysokości 9.027 zł, kwotę różnicy podatku od towarów i usług przypadającą do rozliczenia w następnym okresie w wysokości 1.274 zł.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor stwierdził m. in., że kwestią sporną w przedmiotowej sprawie jest prawo podatniczki do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione przez nią nakłady na inwestycje (budynek handlowo - mieszkalny) położoną przy zbiegu ulic [...] i [...].

Przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i sług. Wyłączenia stosowania zawartej w nim normy uregulowane są w przepisie art. 25 cyt. wyżej ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje okoliczności, których wystąpienie pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. I tak zgodnie z regulacją zawartą w art. 25 ust. l pkt. l w/w ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00