Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA 3009/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2004r. sprawy ze skargi P. Spółki z o. o. z siedzibą w W. na Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia [...] lipca 2003r. nr [...] w przedmiocie umorzenia odsetek 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i utrzymanej nią w mocy decyzji z dnia [...] lutego 2003r. oraz decyzji z dnia [...] kwietnia 2003r. odmawiającej uzupełnienia decyzji z dnia [...] lutego 2003r. 2. zasądza od Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty na rzecz P. Spółki z o. o. kwotę 10629 (dziesięć tysięcy sześćset dwadzieścia dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14 maja 2002r. P. Spółka z o.o., zwana dalej P., zwróciła się do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o uznanie za bezzasadną noty księgowej Nr [...] skierowanej do P. dnia [...] grudnia 2001r. i objętych nią kwot z tytułu naliczonych odsetek ustawowych od opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości za 2001r. i jej anulowanie lub skorygowanie.

W uzasadnieniu wniosku P. stwierdziła, że uiszczała opłaty za używanie częstotliwości do 2001r. na podstawie wystawianych przez Państwową Agencję Radiokomunikacyjną ("PAR") faktur VAT we wskazanym w nich terminie 14 dni od daty wystawienia faktury. Następnie w 2001 r. P. otrzymywała z Urzędu Regulacji Telekomunikacji (dalej "URT") wezwania do zapłaty opłat za prawo do wykorzystywania częstotliwości w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od otrzymania każdorazowego wezwania. Zatem, pomimo obowiązywania od 1 kwietnia 1998 r. rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 27 marca 1998 r. w sprawie wysokości, terminów i sposobu uiszczania opłat za używanie częstotliwości i zawartego w nim w § 3 ust 1 postanowienia, że opłatę uiszcza się w ratach kwartalnych w wysokości równej 1/4 opłaty rocznej do dnia 15 pierwszego miesiąca danego kwartału PAR w wydawanych zezwoleniach stwierdzała, że wysokość opłat za używanie częstotliwości oraz numer rachunku bankowego, na który należy je wnosić, będą wskazane w fakturze VAT wystawionej przez PAR. Następnie PAR wystawiał faktury VAT według których P. musiała uiścić opłaty za wykorzystanie częstotliwości w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury. Podobna praktyka występowała po wejściu w życie ustawy Prawo telekomunikacyjne z dnia 1 stycznia 2001 r. Jednakże zakwestionowane zostało prawo PAR, (następnie URT) do naliczania z tego tytułu podatku od towarów i usług VAT. W zaistniałej sytuacji URT wystawiał wezwania, na podstawie których P. miała zapłacić w terminie 7 dni od otrzymania wezwania opłatę za prawo do wykorzystywania częstotliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00