Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2004 r., sygn. II SA 4734/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie NSA Anna Robotowska asesor WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.) Protokolant: Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2004 r. sprawy ze skargi G. [...] Stany Zjednoczone Ameryki na decyzję Urzędu Patentowego R.P. z dnia [...] listopada 2004 nr [...] w przedmiocie udzielenia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Patentowego z dnia [...] sierpnia 2002 r. 2. zasądza od Urzędu Patentowego R.P. na rzecz G. [...], Stany Zjednoczone Ameryki kwotę 700 (siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego 3. orzeka o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

W dniu [...] września 1996r. G. [...], Stany Zjednoczone Ameryki dokonał zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP wynalazku o nazwie "[...]" ( było to wejście w fazę krajową zgłoszenia międzynarodowego).

Zawiadomieniem z dnia [...] lutego 2002r. Urząd Patentowy RP powiadomił zgłaszającego, że wynalazek ujęty w zgłoszeniu nie spełnia wymogów art. 10 ust. z dnia 19 października 1972r. o wynalazczości (tekst jedn. Dz.U. nr 26 poz. 117 z 1993r.).

Zastosowanie wg zastrzeżenia 1 nie może być opatentowane ponieważ jest oczywiste w świetle znanego stanu techniki.

Z opisów patentowych [...],[...],[...] i [...] znane są środki [...] zawierające związki o wzorze II. Z informacji zawartych w opisie można oczekiwać, że środki te będą skuteczne, zdaniem Urzędu, zarówno dla ludzi jak i dla innych ssaków.

W odpowiedzi na zawiadomienie zgłaszający pismem z dnia [...] lipca 2002r. wyjaśnił, że publikacja [...] przedstawia zastosowanie związku do leczenia stanów zapalnych u ludzi. Użyteczność tę potwierdzono standardowo in vivo na modelach szczurzych. Jednakże modelu takiego nie można ekstrapolować na zwierzęta towarzyszące ludziom jak również na ludzi. W jednej z publikacji ("[...]" [...]) informowano: "większość z "NSAID", które są stosowane w weterynarii, są lekami przeznaczonymi dla ludzi i które nie okazały się bezpieczne i skuteczne w zastosowaniu dla psów. Rzeczywiście do roku 1997 nie-steroidowe leki przeciwzapalne (NSAID) nie były zatwierdzone do podawania w weterynarii przez amerykańskie Ministerstwo d/s. Żywności i Leków. Tak więc przez Radcę wskazana publikacja [...] nie informuje : stosowaniu związków o wzorze II, jakie zastrzega się w przedmiotowym zgłoszeniu, do leczenia zwierząt towarzyszących, zwłaszcza psów, kotów i koni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00