Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2004 r., sygn. II SA 4763/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2004r. sprawy ze skargi A.B. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą P."A." na w [...] z dnia[...] października 2003r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia 18 lipca 2003 roku wydaną z upoważnienia Zarządu Województwa [...] przez Zastępcę Dyrektora [...] Zarządu Dróg Wojewódzkich na Firmę P. A. z siedzibą przy ul. [...], [...] nałożona została kara pieniężna w wysokości 16.200 złotych za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia.

W uzasadnieniu decyzji podane zostało, iż w dniu [...] maja 2003 roku w miejscowości [...] zatrzymano i przeprowadzono kontrolę samochodu ciężarowego marki [...] [...] nr [...] stanowiącego własność E. SA, a przekazanego w użytkowanie na podstawie umowy leasingu firmie P. A. z siedzibą przy ul. [...], [...].

Kontrolę przeprowadzono w ciągu drogi nr [...] zaliczonej do kategorii dróg wojewódzkich Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 roku w sprawie ustalenia wykazu dróg krajowych i wojewódzkich (Dz.U. Nr 160, poz. 1071).

Podczas przeprowadzonej kontroli (ważenia) pojazdu stwierdzono przekroczenie nacisku na II-gą oś pojedynczą pojazdu o 41,99 kN zaś kara za przekroczenie dopuszczalnego nacisku wynosi 16.200 złotych (tabele lp. 4 pkt 1 lit. d, e). Wysokość kary pieniężnej została ustalona na podstawie załącznika do ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych - art. 13 ust. 2a (Dz.U. z 2000r., Nr 71, poz. 838 z późn. zm.), opublikowanego w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125, poz. 1371).

Jak wynika z brzmienia art. 61 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98, poz. 602) przewoźnik ponosi odpowiedzialność za przewożony ładunek i jego rozkład. W szczególności jest on odpowiedzialny za prawidłowe ułożenie i zabezpieczenie ładunku tak, aby ładunek umieszczony na pojeździe nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Mając powyższe na uwadze, przewoźnik powinien dokonać takiego wyboru trasy przejazdu, aby nie kolidowało to z obowiązującymi przepisami. Przewoźnik nie może sprowadzić swojego udziału w realizacji przedmiotu umowy przewozu jedynie do roli biernego wykonawcy wymagań postawionych przez nadawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00