Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2004 r., sygn. V SA 2754/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska-Szary, Sędzia WSA - Jakub Pinkowski ( spr. ), Protokolant - Barbara Gałecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2004 r. sprawy ze skargi J. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 1999 roku w imieniu firmy J. Sp. z o.o. w W. (dalej zwanej Spółką) dokonano zgłoszenia celnego o nr [...], na podstawie którego procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym objęte zostały importowane ze S. leki o wartości celnej wynikającej z cen transakcyjnych zawartych w dołączonych do zgłoszenia fakturach eksportera, tj. firmy C. International ze S. Do zgłoszenia celnego dołączono Deklarację Wartości Celnej z dnia [...] listopada 1999 roku.

Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2002r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił ją z uwzględnieniem udzielonego Spółce rabatu, który - zdaniem organu celnego - obniżał cenę wynikającą z przedłożonych faktur.

Orzekając w sprawie wskutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...] maja 2003r. o nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterem Umowę o dostawach produktu z dnia [...] listopada 1998 roku (k. 93 akt wsp.), która określała, że na importowane leki znajdujące się na liście leków refundowanych eksporter udzieli Spółce upustu. Podstawą udzielenia upustu miała być zawsze informacja dotycząca wartości zakupów przekazywana przez Spółkę. Upusty przewidziane umową były przez partnerów realizowane na podstawie not kredytowych, które obniżały cenę leków. W ramach powołanej umowy wystawiona została także nota nr [...] z [...] sierpnia 2000 roku na kwotę [...] franków szwajcarskich, która odnosiła się do zakupów Spółki w okresie październik - grudzień 1999 roku. Wobec faktu, że Spółka nie potrafiła przyporządkować udzielonych rabatów do poszczególnych zgłoszeń celnych a nadto w piśmie z dnia [...] września 2002 roku (k. 41-42 akt celnych) potwierdziła, że w okresie objętym kontrolą dokonywano wielu odpraw leków ze składów celnych, a zatem nie jest możliwe obiektywne i miarodajne przyporządkowanie zgłoszeń celnych do otrzymywanych dokumentów, organy celne, kierując się postanowieniami umowy, przewidującej 20 % upust oraz treścią noty, która dotyczyła preparatów S., uznały za uzasadnione obniżenie wartości celnej tego preparatu objętego zgłoszeniem nr [...] z dnia [...] listopada 1999 roku w pozycji 1 z kwoty [...] CHF do [...] CHF, tj. o 20 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00