Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 listopada 2004 r., sygn. II SA 4346/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa [...] B. Sp. z o.o. w O. na z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę

Uzasadnienie

Firma A. LTD z Japonii złożyła w dniu [...] października 2001r. do Urzędu Patentowego RP działającego w trybie postępowania spornego wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na słowny znak towarowy [...] nr [...].

Na przedmiotowy znak towarowy Urząd Patentowy RP udzielił w dniu [...] czerwca 1998r. prawa ochronnego z pierwszeństwem od dnia [...] sierpnia 1995r. na rzecz firmy B. Przedsiębiorstwo [...] Spółka z o. o. z siedzibą w O., służącego do oznaczania towarów w kl. 1 i 5, tj.: produkty farmaceutyczne, weterynaryjne, higieniczne, preparaty do niszczenia szkodników, preparaty chemiczne stosowane w rolnictwie, stymulatory wzrostu i plonowania roślin.

Za podstawę swego żądania wnioskodawca powołał przepisy art. 164 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz art. 8 pkt 1 ustawy o znakach towarowych w związku z art. 315 ust. 3 ustawy pwp.

Natomiast swój interes prawny w żądaniu unieważnienia przedmiotowego prawa wnioskodawca wywodzi ze złej wiary uprawnionego z prawa z rejestracji, bowiem wiedział on o funkcjonowaniu w obrocie zgłoszonego znaku jako nazwy produktu cieszącego się renomą na rynku wielu państw i chciał on zawłaszczyć prawa z tego znaku. Ponadto dokonana rejestracja znaku towarowego [...] może stanowić przeszkodę dla dokonanego przez wnioskodawcę zgłoszenia znaku [...] do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP.

Zgłoszenie znaku [...], zdaniem wnioskodawcy, nastąpiło w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego również z tego względu, że spółka B. dokonała zgłoszenia do rejestracji znaku towarowego podmiotu, z którym łączył zgłaszającą spółkę szczególny stosunek zaufania. Wnioskodawca powołał się na decyzję Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym RP, sygn. akt Odw. [...] dot. Interpretacji art. 8 pkt 1 ustawy o znakach towarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00