Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 listopada 2004 r., sygn. SA/Sz 649/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Alicja Polańska [spr] Asesor WSA Kazimierz Maczewski Protokolant st.sekr. Gabriela Porzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2004r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w B. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień i wrzesień 2000r. o d d a l a skargę

Uzasadnienie

W dniach od 4 stycznia 2002 r. do 1 lutego 2002 r. Inspektor Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadziła kontrolę skarbową w spółce z o.o. "A" z siedzibą w B., obejmując jej zakresem rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochody budżetu państwa w 2000 r., w tym podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do grudnia 2000 r.

W toku postępowania kontrolnego Inspektor stwierdziła, że Spółka zawyżyła podatek naliczony z faktury korygującej wystawionej przez "P" S.A. w A. o kwotę [...] oraz rozliczyła w deklaracji VAT-7 za sierpień 2000 r. podatek naliczony od towarów importowanych w kwocie [...], wynikający z dokumentów celnych otrzymanych przez Spółkę w miesiącu maju 2000 r.

W wyniku ustaleń kontrolnych Inspektor Kontroli Skarbowej określiła Spółce decyzjami z dnia [...] o nr nr :

- [...] za sierpień 2000 r. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w kwocie [...], zaległość podatkową w kwocie [...] oraz ustaliła dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości [...],

- [...] za wrzesień 2000 r. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w kwocie [...] oraz zaległość podatkową w kwocie [...].

Od powyższych decyzji Spółka nie odwołała się, skutkiem czego, stały się one ostateczne w dniu 6 marca 2002 r.

W dniu 1 marca 2002 r. Spółka złożyła natomiast do Urzędu Skarbowego korekty deklaracji za miesiące od maja do lipca 2000 r. wraz z pismem wyjaśniającym w którym wskazała, iż korekty wynikają z pominięcia w rozliczeniu za miesiąc maj 2000 r. kwoty podatku naliczonego w wysokości [...], zawartego w dokumencie celnym SAD nr [...] z dnia [...]. Podatku tego Spółka nie odliczyła także w rozliczeniu za miesiąc czerwiec 2000 r. Sytuacja ta, jak wyjaśnił podatnik, była następstwem zmian w systemie komputerowym spowodowanych wprowadzeniem nowego planu kont. Po wykryciu błędu Spółka podatek naliczony ujęła w deklaracji za sierpień 2000 r. Wraz z korektami deklaracji i wyjaśnieniem Spółka złożyła także wniosek o stwierdzenie nadpłaty uzasadniając go faktem złożenia korekt deklaracji za poszczególne miesiące od maja do lipca 2000 r. spowodowanych koniecznością zmiany rozliczeń, co przedstawia się następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00