Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 listopada 2004 r., sygn. SA/Rz 2578/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa /spr./ Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk AWSA Magdalena Józefczyk Protokolant: sekr. sądowy Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. G. i E. G. wspólników spółki jawnej pod firmą "A." sp. jawna J.G. E.G. z siedzibą w S. na decyzję Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej z dnia [...] listopada 2002 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającego ją postanowienia Komendanta Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w B. z dnia [...] października 2002 r. Nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

do wyroku z dnia 29 listopada 2004 r.

Decyzją z dnia [...] listopada 2002 r., Nr [...] Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej na podstawie art. 93 ust. 1 w zw. z art. 93 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 Kpa po rozpatrzeniu odwołania W. G. oraz J. G., wspólników prowadzących Spółkę jawną pod firmą "A." Sp. Jawna W. G., J. G. z siedzibą w S. od decyzji Komendanta Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w B. z dnia [...] września 2002 r. Nr [...] w sprawie nałożenia kary pieniężnej utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W jej uzasadnieniu podano, że przedmiotowym aktem organ I instancji nałożył na odwołującego się karę pieniężną przewidzianą w art.92 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w kwocie czterech tysięcy złotych z powodu braku opłaty za korzystanie z dróg krajowych. Podstawą wydania decyzji o nałożeniu kary pieniężnej były ustalenia protokołu kontroli nr [...] z dnia 11 września 2002 r., której poddano kierowcę i pojazd przedsiębiorcy marki SCANIA nr rej. [...]. W toku kontroli ustalono, iż kierowca przedsiębiorcy T. Z. nie posiadał dowodu uiszczenia należnej opłaty za korzystanie z dróg krajowych. Za powyższe naruszenie nałożono na przedsiębiorcę karę pieniężną przewidzianą w załączniku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych w transporcie samochodowym. Od ww. decyzji odwołanie złożył przedsiębiorca, wnosząc o jej uchylenie w całości. W uzasadnieniu odwołania podniósł brak podstaw do nałożenia kary, gdyż zgodnie z treścią art. 92 ust. 1 pkt 6 ustawy karze pieniężnej podlega ten, kto wykonuje transport drogowy lub przewozy na potrzeby własne bez uiszczenia opłat za przejazd po drogach krajowych. Kierowca przedsiębiorcy wykonujący przewóz rzeczywiście nie posiadał przy sobie karty opłaty za przejazd po drogach krajowych, opłata ta była jednak uiszczona za okres miesięczny od dnia 2.09.2002 r. do 1.10.2002 r. Brak karty opłaty w pojeździe spowodowany został pośpiechem w organizacji transportu. Podano także, iż po odkryciu braku opłaty kierowca niezwłocznie uiścił należną opłatę za przejazd drogami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00