Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 listopada 2004 r., sygn. I SA/Łd 44/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA A. Cudak (spr.), Sędziowie NSA P. Kiss, P. Janicki, Protokolant A. Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2004 roku sprawy ze skargi A spółki cywilnej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2003 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił A spółce cywilnej zobowiązanie podatkowe powstałe w podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń 2003 r. w kwocie 353.895,00 zł.

W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono, iż w miesiącu styczniu 2003 r. spółka cywilna, dokonując transakcji zakupu paliwa od Firmy B i Przedsiębiorstwa C, zaniżyła podatek należny o podatek naliczony w łącznej kwocie 354.488,24 zł. Analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wykazała, że właściciel firmy "B" nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a wszelkie dokumenty w postaci faktur zakupu VAT podpisywał in blanco, za pobraniem określonej opłaty. W toku przeprowadzonych czynności kontrolnych ustalono ponadto, iż pod wskazanym adresem siedziby, firma "C" nie prowadzi działalności gospodarczej, a ustalenie miejsca zamieszkania jej właściciela w celu wykazania i udokumentowania rzeczywistego przebiegu transakcji sprzedaży, okazało się niemożliwe. Mając zatem na uwadze poczynione ustalenia faktyczne, a szczególności fakt, iż wystawcy faktur nie posiadali ich kopii podkreślono, że zgodnie z treścią § 48 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r., Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku gdy nabywca posiada fakturę lub fakturę korygującą niepotwierdzoną kopią u sprzedawcy, faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się jedynie w przypadku, gdy wystawca faktury lub faktury korygującej uwzględnił wykazaną w niej sprzedaż i podatek należny w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00