Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 listopada 2004 r., sygn. II SA/Łd 1691/02

 

Dnia 2 listopada 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska(Spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, p.o. Sędziego WSA Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Referent-stażysta Marcin Stańczyk, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2004 r. na rozprawie przy udziale sprawy ze skargi J.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz J.J. kwotę 10 (dziesięć) zł tytułem zwrotu wpisu sądowego; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do daty uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...], Nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...], Nr [...] nakazującą J.J. przywrócenie odpływu kierunku wód zgodnie ze stanem poprzednim przez odbudowę rowu RN na działkach nr ewid. 386, 387, 388 i 389 we wsi G. w terminie do dnia 30 września 2002 r.

W uzasadnieniu decyzji Wójt Gminy P. podał, iż w toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że rów RN istnieje w ewidencji i na mapach urządzeń melioracyjnych, a został w 1994 roku samowolnie zasypany przez J.J. Rów ten odprowadzał wody od rowu przydrożnego do melioracyjnego. Spowodowana zmiana stanu wody na gruncie szkodliwie wpływa na pozostałych mieszkańców wsi G. W toku postępowania administracyjnego (rozprawa wodno - prawna przeprowadzona przez Urząd Gminy w P. w miejscowości G. w dniach 25 lutego 2002 r. i 19 lipca 2002 r.) stwierdzono, że podczas wiosennych roztopów śniegu oraz dużych opadów deszczu woda płynie rowem przydrożnym, a następnie wylewa się na drogę i rozlewa podtapiając działki zlokalizowane na wsi. Spływający duży nadmiar wód może być odprowadzony jedynie do rowu melioracyjnego przez zasypany rów RN. Wykopany przez J.J. rów przy granicy działek wsi G. i G. nie zapobiega szkodom, dlatego obiekt ten nie może zastąpić zasypanego rowu RN. Odbudowa rowu na działkach o nr 386, 387, 388 i 389 ma doprowadzić do stanu poprzedniego, czyli do wymiarów o szerokości dna 40 cm, głębokości 70 cm i nachyleniu skarpy 1:1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00