Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA/Kr 204/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie : AWSA Dorota Dąbek sprawozdawca NSA Wiesław Kisiel Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2004 r sprawy ze skargi S. T. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 21 listopada 2001 r, Nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia 21 listopada 2001r., nr [...] , [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2000r., nr [...], którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u S. T. choroby zawodowej słuchu wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji stwierdził, że sanitarne dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone w sprawie wykazało, że S. T. pracując w F. S. S. "[...]" S.A. w [...] w latach 1964-1991, był narażony na hałas o poziomach stwarzających ryzyko spowodowania obustronnego odbiorczego ubytku słuchu. Zasadnym było zatem domniemanie, że stwierdzone u S. T. schorzenie słuchu mogło mieć związek przyczynowo-skutkowy z warunkami wykonywanej pracy zawodowej. Nie ma jednak podstaw do wydania decyzji potwierdzającej istnienie u S. T. choroby słuchu, albowiem Instytut Medycyny Pracy w [...] wydając orzeczenie lekarskie z dnia [...].2001r. zawodowej choroby słuchu nie rozpoznał, wskazując pozazawodowe przyczyny choroby.

Przedmiotowe orzeczenie lekarskie było czwartym w niniejszej sprawie. Najpierw bowiem Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...] w orzeczeniu z dnia [...].1999r. rozpoznał obustronny niedosłuch odbiorczy, stwierdzając jednak równocześnie, że stwierdzone zmiany chorobowe w powiązaniu z brakiem narażenia zawodowego nie dają podstaw do uznania zawodowego uszkodzenia słuchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00