Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA/Ka 312/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Apollo (spr.) Sędziowie: NSA Tadeusz Michalik Asesor WSA Iwona Bogucka Protokolant: sekretarz sądowy Joanna Spadek po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2004r. sprawy ze skargi T. G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

W sprawie T. G. zostało wszczęte postępowanie w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej, które postanowieniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. z dnia [...] zostało zawieszone na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 Kpa. W uzasadnieniu organ inspekcji ustalił, iż [...] p. T. G. złożył oświadczenie o niezaakceptowaniu treści orzeczenia lekarskiego wydanego w sprawie i złożeniu wniosku o powtórne zbadanie go przez placówkę diagnostyczną II stopnia.

Następnie decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C., w oparciu o art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Inspekcji Sanitarnej ( tekst jednolity Dz. U. z 1998r. nr 90, poz. 575 ze zm. ), §1, § 7 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz.U. nr 65, poz. 294 ze zm. ) stwierdził, że u p. T. G. brak było podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - przewlekłego zapalenia oskrzeli - wymienionej w poz. 4 wykazu chorób zawodowych. Ustalił, iż pracownika zatrudniony był od [...] stycznia 1956r. do [...] listopada 1973r. w [...] Hucie Szkła na stanowiskach pracownik ciągarni, ucinacz na półautomatach, maszynista maszyn. W miejscu pracy był narażony na zapylenie składnikami zestawu szklarskiego. Jednak z dokumentacji lekarskiej, w ocenie organu orzekającego, wynikał brak cech niewydolności układu oddechowego w trakcie zatrudnienia i do 5 lat od ustania narażenia. Zatem nie było podstaw do uznania zawodowej etiologii schorzenia. Ponadto dane z wywiadu i dokumentacji wskazywały na infekcyjne podłoże choroby układu oddechowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00